Kızartma Yağlarının Tekrar Kullanılması Sakıncalı Mıdır?

Kızartma Yağlarının Tekrar Kullanılması Sakıncalı Mıdır?

Hayatımızın neredeyse her öğününde ve her yemeğinde yer almaya devam eden doymamış yağlardan biri de ay çiçek yağı olarak da bilinen kızartma yağlarıdır. Patates, kabak, patlıcan, havuç ve hamur işleri, börekler, çörekler, pan kek gibi yiyecekler bu yağlar ile kızartılarak sunum edilmektedir.

Lezzetli olmasının yanı sıra pratik bir şekilde de kullanılmaya devam edilen bu kızartma yağlarının, sağlık için çok da yararlı olduğu söylenemez. Ancak mecbur kalınmakta ve lezzeti yakalayabilmek adına ısrarla kullanılmaya devam edilmektedir. Çoğu birey, bazen kızartma yapacağı yağ miktarını fazla kaçırıp, başka bir kızartma için de aynı yağı kullanmaktadır. Bu durum bilindiğinden daha sakıncalıdır ve bir kızartma yağı net olarak bir daha kullanılmamak üzere boşaltılmalıdır. Kızartma yağları, tek bir sefer kızartma yapabilmek için uygundur. İki ya da daha fazlası için kullanımı uygun görülmemektedir. Kullanıldığı takdirde, zararları iki kat fazlasına çıkmaktadır.

Kızartma Yağlarının Tekrar Kullanılmasındaki En Büyük Sakınca Nedir?

Kızartma yağları, bir defadan daha fazla kullanılabilen yağlardır. Her ne kadar bu durum önerilmese de ve sağlığa oldukça fazla zararlı olsa da, yağlar birden fazla kez kullanılmakta ve sakıncası yokmuş gibi davranılmaktadır.

Ancak bu durumun önüne geçilmeli ve kızartma yağları, yeteri kadar tavaya ya da kızartma tavalarına konulmalı, böylece hem israftan hem de sağlığa aykırı olan olumsuz durumlardan az da olsa kurtulmuş olunmaktadır. Ancak yine de birden fazla kez kullanmanın net bir sakıncası var mıdır diye sorarsanız, birden fazla en fazla bir kez daha kullanmanın net bir sakıncası yoktur.

İki kullanımdan daha fazlasına çıkmamalıdır. Kullanılan yağ süzülüp soğuduktan sonra ve içerisindeki kızartma kalıntıları yok edildikten sonra bir kez daha kullanılmasında problem yoktur. Birden fazla kullanmamaya ise dikkat edilmelidir.

 

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ