Domates Nasıl Soyulur? Kolay Domates Soyma Yöntemleri!

Domates Nasıl Soyulur? Kolay Domates Soyma Yöntemleri!

Pratik bilgiler ile ilgili yazılarımıza kolay domates soyma konusuyla devam ediyoruz. Domates soyarken suyu akar ve büyük bir kısmı ziyan olur. Hanımlar domates nasıl daha kolay soyulur diye merak ederken, biz de bu yazımızda bazı pratik ipuçlarından bahsettik. Kolayca domates soyma yöntemleri yazımızın devamındadır. Domates soyma sırasında hangi yöntemi uygularsanız uygulayın altına bir kap koymak her ihtimale karşı akacak olan suyun boşa gitmemesini sağlar. Canimanne.com Soru –Cevap kategorisinde onlarca pratik bilgi yer alır ve aklınızdaki pek çok sorunun cevabı bu kategorimizdedir.

kolay-domates-soyma
Kolay Domates Soyma

Domates Daha Kolay Nasıl Soyulur?

Ana vatanı Güney Amerika olan domates Türkiye’de en sık kullanılan sebzelerdendir. Hemen hemen her yemekte yer bulan domates kahvaltılarda ve atıştırmalık olarak da tüketilir. Sağlık açısından da domatesin faydaları çok konuşulur. Yaz aylarında yapılan konserve domatesler kışın da bu sebzenin sofralarımızda yer almasını sağlar. Domatesin bıçakla soyulması uzun sürer ve bir kısmı da ziyan olur. Kolay domates soyma yolları bilinirse zamandan tasarruf edebilir ve domateslerin tamamını kullanmış olursunuz.

kolay-domates-soyma
Domatesi Kolay Soyma

Kolay Domates Soyma Yöntemleri!

  • Domatesi kolay soyma yöntemleri başında önce haşlamak gelir. Kaynamış olan suda 2 – 3 dakika bekleteceğiniz domatesler daha kolay soyulur. Sıcak sudan çıkarttığınız domatesleri soğuk suya atın ve biraz bekletin.
  • Domateslerin üzerine küçük çizikler atarsanız daha kolay soyabilirsiniz.
  • Salatalık soyma bıçakları ile domates soyma da yapılabilir.
  • Kolay domates soyma için domatesi bir çatala batırın ve ocağın üzerine tutun. Isınan kabuklar daha kolay soyulur.
  • Bıçakla domates soymanız gerektiğinde önce domatesi dörde bölebilir, daha sonra her parçayı fileto gibi kabuklarından ayırabilirsiniz.
  • yine bıçakla domates soyarken bıçağın ters tarafında önce domatesin üzerinde bastırarak gezdirin. Böylece domatesler yumuşamış ve daha kolay soyulur hale gelmiş olur.
  • Domatesin kolay soyulmasında cinsi de önemlidir. Ham domatesler sert olur ve bıçakla daha kolay soyulur. Ancak olgun domatesler soyulurken sulanır ve suları akarak soymaya çalışırken ezilir.
kolay-domates-soyma
Domates Nasıl Soyulur?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ