Konserve Nasıl Yapılır?

 Uzun süre saklanmak için ağzı hava almayacak şekilde paketlenmiş besinlere konserve denir. Eskiden daha çok sebzeler kurutularak saklanmaktaydı. Ancak günümüzde daha pratik olduğu için konserveler de ağırlıklı olarak tercih edilmektedir. Konserve diğer saklama koşullarına göre daha sağlıklıdır. Bunun içinde sıklıkla tercih edilir. Besinler belli bir süre sonra bozulmaya başlar. Ve her besin her mevsim yetiştirilemez.

konserve-nasil-yapilir-5

Ancak bizim besinlere olan ihtiyacımız her zaman devam etmektedir. Bunun içinde konservelerden yararlanılmaktadır. Mevsiminde toplanan sebze ve meyvelerden yapılan konserveler her mevsim istediğimiz yiyeceği yeme fırsatını sunmaktadır.

konserve-nasil-yapilir-4

Konserve ekonomik yönden de avantajlıdır. Mevsiminde ucuz olarak satılan yiyecekleri saklayarak her daim tüketebilmenizi sağlar. Bir diğer faydası ise ev hanımlarının her an hazır yemek bulundurma şansı vermesidir.

Besinleri saklarken ki en önemli husus taze meyve ve sebzeleri kullanmak ve konserve yaparken besin değerini kaybetmemesine özen göstermektir.

konserve-nasil-yapilir-3

  Şimdi ise konserve nasıl yapılmalı sorusuna cevap arayacağız. Normal olgunlukta, taze, çürüksüz besinler seçilir. Güzelce temizlenir ve ayıklanır. Ayıklanan sebzeler iyice sotelendikten sonra sıcak halde kavanozlara doldurulup ters çevrilir. Bu şekilde 2 saat bekletilir. Eğer kavanoz kapağının yanlarından besinlerin suyu akmış ise konserveniz tutmamış demektir. Bu işlemi bunun için yapmanız gerekir. Kapatma işleminden sonra bir daha kavanoz kapağı ile oynamayınız. En son işlem olarak hazırladığınız kavanozları tencereye kapakları aşağı gelecek şekilde diziniz ve üstünü aşacak kadar su ekleyip kaynatınız. Her meyve ve sebze için kaynatma süreleri farklılık göstermektedir. Buna dikkat etmenizde fayda var.

konserve-nasil-yapilir-2

Konservenin bozulduğunu anlamak için ise bazı püf noktaları vardır. Kapakları şişerse veya kenarlarından akıntılar oluşursa bozulmuş demektir. Aynı zamanda kavanozu açtığınızda üstü köpürür veya kötü koku oluşuyorsa kullanmayınız.

konserve-nasil-yapilir-1

 

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ