Koronavirüs Ne Kadar Canlı Kalıyor?

Koronavirüs Ne Kadar Canlı Kalıyor?

Koronavirüs ne kadar canlı kalıyor? ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü Viroloji Laboratuvarı tarafından bir araştırma yapılarak koronavirüsün hangi yüzeyde ne kadar süre canlı kaldığı hakkında bilgiler edinildi. Yapılan yeni çalışmadan koronavirüsün 3 gün canlı olarak kalabildiği ortaya çıktı. ABD’li bilim insanları tarafından yeni tip koronavirüs olarak bilinen coivd-19’un değişik yüzeylerde saatlerce yaşayabildiği açıklandı. Koronavirüs hangi yüzeyde ne kadar kalıyor? Bu sorunun cevabı bilim insanlarınca verildi.

Koronavirüs Ne Kadar Canlı Kalabiliyor

Koronavirüs Ne Kadar Canlı Kalıyor?

Koronavirüs ne kadar canlı kalıyor? Bu sorunun cevabının her yüzey için değişik olduğu öğrenildi. Koronavirüsün havada 3 saat civarında kalabildiği açıklandı. Covid-19 ayrıca bakır yüzeylerde 4 saat kadar, karton yüzeyde 24 saat kadar, paslanmaz çelik ve plastik yüzeylerde 2- 3 gün kadar canlı kalabiliyor. Yapılan araştırmada 2003 yılında dünya genelinde ortaya çıkan SARS olarak bilinen Şiddetli Akut Solunum Yolu Sendromu adlı salgına yol açan SARS-CoV-1 ve Covid-19’a neden olan SARS CoV-2 virüslerinden bazı örnekler alındı. Bu örnek virüslerin değişik yüzeylerde ne kadar süre yaşadıkları ile ilgili çeşitli testler yapıldı. İki virüsün canlı kalma sürelerinin benzerlik gösterdiği ortaya çıktı.

Koronavirüs Hangi Yüzeyde Ne Kadar Yaşıyor

Koronavirüs 3 Gün Canlı Kalabiliyor

Forbes tarafından yayınlanan habere göre ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü Viroloji Laboratuvarı’nda görevli bilim insanları koronavirüs ne kadar canlı kalıyor sorusuna cevap aradılar. Yapılan çalışmaya göre bu tehlikeli virüs saatlerde canlı olarak kalabiliyor, hatta bazı yüzeylerde 3 güne kadar yaşayabiliyor. Verilen bilgilerde bu araştırmanın Montana Üniversitesi ve Princeton Üniversitesi tarafından gerçekleştirildiği, fakat henüz hakem değerlendirilmesinden geçmediği, bu araştırma sonuçlarının bu konu ile ilgili taslak niteliğinde olduğu öğrenildi. Bu araştırmanın derinleştirilip geliştirilebileceği, bu sayede daha net bilgilere de ulaşılabileceği ve covid-19 hakkında daha fazla bilgiye ulaşılabileceği de belirtildi.

Koronavirüsten Korunmak için Neler Yapmalı? Konulu yazımız ilgiyle okunmaktadır.

Koronavirüs Korunma Yolları
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ