Kramp Neden Olur?

Kramp Neden Olur?

Kramp Neden Olur?

Ayak ve bacak ve kollarda görülen kramplar pek çok kişi de görülen sağlık problemlerinden biridir. Ağrı ve kasılma ile kişi bazen hareket edemez hale bile gelebilir. Krampların oluşmasının nedeni ise kasların aniden kasılmasıdır.

Kramp girilen bölge kramp girdiği sırada dışarıdan rahatlıkla anlaşılabilir. Krampın girdiği bölge de sertlik ve şişlik meydana gelir. Kramplar genellikle birkaç dakika sürer. Ancak 10 dakikadan daha uzun süren kramp türleri de bulunmaktadır.

kramp-neden-olur

Krampların birden fazla nedeni bulunmaktadır. Kramp nedenleri arasından birkaçı ise şunlardır;

  • Yaralanma gibi durumlarda zedelene dokunun daha çabuk iyileşmesini sağlamak için yaranın olduğu bölüme kramp girebilir. Bu kramplar yaranın daha çabuk iyileşmesine yardımcı olur.
  • Kaslarınızı gün içinde çok fazla kullanır ve yorarsanız da kramp sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Özellikle de bedensel güç gerektiren işlerde çalışanlar veya yoğun spor yapan kişilerde görülmektedir.
  • Vücutta bulunan mineral eksikliği de kramplara neden olan bir etkendir.
  • Bedensel güç gerektiren işler veya spor sonrasında bedenin susuz kalması da kramp oluşumuna neden olan bir diğer etkendir. Bunun için gün içinde en az 2, 2,5 litre su tüketiniz.
  • Magnezyum, kalsiyum ve potasyum düşüklüğü de kramplara neden olmaktadır. Bu tür kramplar özellikle yaşlılarda ve hamilelerde görülmektedir. Bu gibi durumlarda takviye edici gıdalar veya ilaçlar kullanmak durumu hafifletir.

kramp-neden-olur

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ