Canım Anne

Kulak Zarı Delinmesi Nasıl Anlaşılır? Nasıl Tedavi Edilir?

Kulak Zarı Delinmesi Nasıl Anlaşılır? Nasıl Tedavi Edilir?

Bazı enfeksiyonlara veya travmalara bağlı olarak kulak zarı delinmesi yaşanabilir. Kulağınızda işitme kaybı ve şişme gibi belirtiler varsa kulak zarınızın delinmiş olma ihtimali vardır. Ancak bu belirtiler her zaman elbette ki aynı anlama gelmez. Delinen kulak zarı 6 haftalık süre içinde kapanmazsa ameliyat ile kapatılması gerekebilir. Delik kulak zarı ameliyat edilmez ve açık kalırsa zaman içinde orta kulağın mukozasında yine enfeksiyonlar ortaya çıkar. Bu enfeksiyonlar en sonunda kronik hale gelebilir.

Kulak Zarı Delinmesi

Kulak Zarı Delinmesi Belirtileri

Kulak zarı delinmesi ile beraber kulaktan bazı değişiklikler oluşur. Kulak zarı delinmesi belirtileri aşağıda sıralanmıştır.

  • Kulaktan gelen pis koku
  • Kulakta akıntı
  • Uğultu
  • Çınlama
  • Baş dönmesi
  • İşitme kaybı
Kulak Zarında Delinme

Delinen Kulak Zarı Tedavisi

Kulak zarı delinmesi belirtilerinden bir ya da birkaçı görüldüğünde mutlaka bir Kulak Burun Boğaz doktoruna başvurmalıdır. Delinen kulak zarı tedavisi doktor tarafından belirlenen yöntemle yapılır. Kulak zarı, kulağa alınan bir darbe sonucunda olabileceği gibi, ağır enfeksiyonel hastalıkları sonucunda da olur. Ani darbeden dolayı kulak zarı delinmesi olursa genellikle kendiliğinden iyileşebilir. Ancak yine de doktor gözetiminde olmakta fayda vardır.

Kaynağı enfeksiyon olan kulak zarı delinmeleri çoğu 5 – 6 haftada iyileşir. En geç 6 haftada iyileşmeyen kulak zarında delik için ameliyat gerekir. Kulak zarı delinmesi ameliyatlarında değişik yöntemler uygulanır. Delinmeden dolayı kulakta işitme kaybı da varsa orta kulaktaki kemikçiklerin tedavi edilmesi veya orta kulakta oluşan iltihabın temizlenmesi gerekebilir.

Kulak zarı delik tedavi sırasında ayrıca banyo yaparken ve denize girerken su kaçmaması da önemlidir. Su kaçması halinde yeni enfeksiyonlar oluşabilir ve uzun süre bu enfeksiyonların tedavi edilmesi gerekebilir. Kulak zarı deliği uzun süre kapanmazsa delik kalabilme ihtimali vardır. Böyle bir durumda deliğe küçük bir ameliyatla yama yapılır ve delik kapatılmış olur.

Kulak Arkasında Şişlik Neden Olur? başlıklı yazımızı da okuyarak bilgilenebilirsiniz.

Kulak Zarım Delindi
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ