Kurban eti nasıl dağıtılır? Kurban eti nasıl pay edilir ?

Kurban eti nasıl dağıtılır? Kurban eti nasıl pay edilir ?

Kurban eti nasıl dağıtılır? Kurban eti nasıl pay edilir ?

Kurban Bayramı’na yaklaştığımız şu günlerde kesilecek kurbanların ne şekilde bölüştürülüp, kimlere dağıtılacağı konusu her yıl olduğu gibi yine gündeme geldi. Biz de sizleri bu konuda çeşitli kaynaklardan aldığımız bilgilerle bilgilendirmek istedik.

İslam bilginlerinin neredeyse hepsi kesilen kurbanın etinin eşit şekilde üçe bölünmesi gerektiği, bir parçanın kurbanı kesen ya da kestiren kişi tarafından alınarak aile içinde bakmakla sorumlu olduğu kişilerce tüketilmesi, ikinci parçanın zengin fakir gözetmeden komşu, akraba ve yakın çevreye dağıtılması, üçüncü parçanın ise ihtiyaç sahibi olan ve kurban kesmeye gücü olmayan kişilere dağıtılması konusunda hemfikirler.

Eğer kurban kesen kişinin ailesindeki bakmakla sorumlu olduğu kişilerin sayısı çok ise ve zaten kendilerinin de ihtiyacı varsa, kurban etinin tamamının dağıtılmadan aile içinde tüketilmesinde sakınca olmadığı da belirtilmiştir.

İslam dininde kurban etinin ne şekilde dağıtılacağı konusunda kesin bir sınırlama yoktur. Kurbanı kesen kişinin, kurban etinden kendisinin yemesinde sakınca yoktur. Ayrıca sevdiklerine, eşine, dostuna ikram etmesi, çevresindeki ihtiyaç sahibi kimselere de ulaşarak kurban etini dağıtması tavsiye edilir.

Bu dağılımın ne şekilde olacağına kurban sahibi; kendisinin, ailesinin, yakın çevresinin, akrabalarının ihtiyacını gözden geçirerek ve çevresindeki ihtiyaç sahibi olan kişileri de göz önünde bulundurarak karar vermeli ve bunun bir ibadet olduğunu unutmamalıdır.

Kurban eti nasıl dağıtılır Kurban eti nasıl pay edilir

Kurban eti nasıl dağıtılır Kurban eti nasıl pay edilir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ