Canım Anne

Evde Lavanta Çiçeği Bakımı Nasıl Olur?

Evde Lavanta Çiçeği Bakımı Nasıl Olur?

Mis gibi kokusu etrafa yayılan lavanta çiçeği evlerimizde en çok baktığımız çiçeklerin başında gelir. Evde lavanta çiçeği bakımı nasıl olur konusunu ele aldığımız bu yazımızda merak edilen pek çok nokta ile ilgili bilgiler yer alır. Aslında evde lavanta bakımı oldukça kolaydır. Lavanta çiçekleri bahar aylarında açar ve kokusu her yere dolar. Lavanta çiçeği ile ilgili bilinmeyen bir önemli nokta da virüslerle mücadele olmasıdır. Lavanta çiçeğinde ve lavanta yağında antiseptik ve antiviral özellikler bulunur.

Lavanta Çiçeği Bakımı

Lavanta Çiçeği Ne Zaman Ekilir?

Evde lavanta çiçeği bakımı için önemli noktalardan biri de ne zaman ekileceğidir. Lavanta ne zaman ekilir? Bu çiçek güneşli ortamları sever. Bu nedenle güneş olduğunda açar. Lavanta çiçeğinin ekilmesi için en uygun dönem mart ve mayıs ayları arasıdır. Yani lavanta çiçeği bahar aylarında ekilirse yaz aylarında etrafa mis gibi kokular saçar. Lavanta çiçeği nasıl bakılır diyorsanız bu çiçeğin çok fazla su sevmediğini de belirtmemiz gerekir.

Lavanta Çiçeği Nasıl Bakılır

Lavanta Çiçeği Bakımı Püf Noktaları

Evde lavanta çiçeği bakımı ile ilgili püf noktaları aşağıda maddeler şeklindedir. Bunlara dikkat ederseniz ektiğini lavanta çiçekleri saksıda veya bahçenizde rengarenk açacaktır. Menekşe Nasıl Bakılır? Evde Menekşe Bakımı Püf Noktaları başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

  • Lavanta çiçeğini ilk ekiyorsanız sadece ilk ekildiği yıl bol suya ihtiyacı vardır. ektiğiniz ilk yıl düzenli olarak sulamanız gerekir.
  • Lavanta çiçeği hangi toprak olduğu fark etmeden neredeyse her toprakta yetişir. Ancak kireçli toprakları daha çok sever.
  • Lavanta çiçeği bakımı sırasında toprağa gübre ilave etmek isterseniz bu işlemi çiçeği ekerken yapmanız daha faydalı olur. Ertesi yıllarda gübre eklemek için ise bahar aylarını tercih edin.
  • Lavanta çiçeği güneşi çok sever. Ne kadar güneş görürse o kadar çok çiçek açar. Bu yüzden olabildiğince güneş alan yerde olmaları gerekir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ