Limonla İlgili İlginç İpuçları

Limonla İlgili İlginç İpuçları

   Limon çok fazla tüketilen meyveler arasında yer almaktadır. Salatalarda, turşularda, keklerde, çorbalarda sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle dem kış aylarının gelmesiyle beraber tüketimi de artmıştır. Hem sağlıklı hem de dokunduğu yemeğe lezzet veren limon her evin olmazsa olmaz meyveleri arasındadır. Kesik limonu uzun süre bozulmadan saklamak ise oldukça zordur. Bunun için bazı püf noktalarına dikkat etmeniz gerekir.

limonla-ilgili-ilginc-ipuclari-5

Limonu kesip yarısını kullandıktan sonra diğer yarısını bir kabın içerisine sirke koyup limonun kesilmiş kısmını sirkeli tarafa denk gelecek şekilde koyup buzdolabına koyunuz. Bu şekilde şeklini ve rengini yitirmeden 2 gün taze olarak saklayabilirsiniz. Limon saklama koşulları çeşitlilik göstermektedir. Bunlardan biri de kesik limonun kesilmiş kısmını şekere batırıp buzdolabında saklayarak bozulmasını önleyebilir ve tazeliğini koruyabilirsiniz.

limonla-ilgili-ilginc-ipuclari-4

Limonu taze şekilde saklamanın bir diğer yolu ise limonu sıkıp saklamaktır. Limonu iyice sıkıp kavanoza koyunuz. İçerisine birkaç damla zeytinyağı ilave ederek bu şekilde buzdolabında muhafaza ediniz.

vitality

vitality

Eğer ki ihtiyacınız olan birkaç damla limon ise limonu komple yarıdan kesmek yerine kürdan yardımı ile iki yerinden delerek istediğiniz birkaç damla limonu elde edebilirsiniz. Daha sonra ise kürdanın açmış olduğu delikleri iyice kapatınız. Hava almayan limon bozulmayacak ve uzun süre tazeliğini koruyacaktır. Limonu bu şekilde bir hafta kadar buzdolabınız da muhafaza edebilirsiniz.

limonla-ilgili-ilginc-ipuclari-2

Bir diğer yöntem ise limonu tuza batırmaktır. Kesik limonun kesilmiş kısmını tuza batırarak saklarsanız uzun süre tazeliğini koruduğunu fark edeceksiniz. Tuz besinlerin kokmasını önler. Bu yüzden limon içinde işe yarayacak ve taze kalmasını sağlayacaktır.

Bu püf noktalarına dikkat ederek kesik limonunuzun uzun süre tazeliğini koruyarak saklayabilir ve muhafaza edebilirsiniz.

limonla-ilgili-ilginc-ipuclari-1

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ