Değişik Yenebilen Mantar Çeşitleri – Mantarın Faydaları

Değişik Yenebilen Mantar Çeşitleri – Mantarın Faydaları

İçerisinde bulunan yüksek oranda lif ve protein sayesinde mantarın faydaları saymakla bitmez. Düşük kaloriye sahip olması sayesinde diyet menülerinin aranan yiyeceğidir. Mantarların bir buçuk milyondan fazla türü olduğunu biliyor muydunuz? Zararlı olan mantarlar zehirleyicidir. Bu sebeple doğada bulduğunuz ve bilmediğiniz hiçbir mantarı tüketmeyiniz.

Mantarın Faydaları

Değişik Yenebilen Mantar Çeşitleri

Adını bilmediğimiz ve yenebilen mantar çeşitleri arasında olan mantarları sizler için sıraladık.

Portobello Mantarı: Geniş bir şapka şeklinde olan bu mantarın tadı ete benzer.

Düğme Mantarı: Zehirli olan mantarlara benzerliyle dikkat edilmesi gereken ve rengi beyaz olan bu mantar türü yaygındır ve kolay bulunur.

Şitake Mantarı: Pilav üstü de tüketilebilen bu mantar türü sebzelerle harmanlanabilir ve makarna soslarında kullanılabilir.

Kavak Mantarı: Kahverengi olan bu mantarın besleyici yönü oldukça fazladır. Sos haline getirip balık ve et yemeklerinde kullanılabilir.

Mantarın Faydaları Nelerdir?

Oldukça zengin bir besin değerine sahip mantarın faydaları saymakla bitmez. Faydalarından birçoğunu açıkladığımız yazımızı aşağıda maddeler halinde sıraladık.

  • Et tüketemeyenler alamadıkları D ve B vitaminleri mantar yiyerek alabilirler. Bu durum özellikle vejetaryenler için iyi bir fırsattır.
  • İçerdiği antioksidan sayesinde vücuttaki zararlı maddeleri atmayı sağlar.
  • Mantarı doğradıktan sonra güneşe bıraktığınızda içerisinde bulunan D vitamini seviyesi artar.

Mantarı Saklama Koşulları

Bildiğiniz üzere mantar çabuk bozulan besinler arasında yer almaktadır. Turşusu ve konservesi yapılabilen mantarların tazeleri buzluk poşetleriyle birlikte buzdolabına koyulabilir.

Canimanne.com sitemizde yer alan yazılardan olan Bayat Mantar Nasıl Anlaşılır? Mantar Pişirme konulu yazımızı da okuyabilirsiniz. Bizi sosyal medyadan da takip etmek isterseniz ya da Canımanne Youtube kanalımıza abone olursanız paylaşımlarımızdan siz de hemen haberdar olabilirsiniz. Sitemizde yer alan yüzlerce sayfada yer alan içeriklerin tamamı işinize yarayacak detaylı bilgilerden oluşmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ