Canım Anne

Mehmet Öz El Temizliği Türk Usulü

Mehmet Öz El Temizliği Türk Usulü

Dünyaca ünlü Türk kalp cerrahı Doktor Mehmet Öz zaman zaman yaptığı ilginç açıklamalarla dikkat çekiyor. Bu kez Amerika’da yayınlanan The Tonight Show Starring Jimmy Fallon adlı programa katılan Mehmet Öz el temizliği ile ilgili detayları anlattı. Öz, el yıkama yöntemine Turkish Twist adını verdi ve Türk usulü olduğunu söyledi. Bir süredir dünyada salgın halinde yayılan ve Türkiye’de de görülen koronavirüs el yıkama konusundan da sık sık gündeme gelmesini sağladı. Doğru el yıkama nasıl olur – eller nasıl yıkanmalı – koronavirüs el temizliği gibi sorgular sıkça yapılırken Mehmet Öz’ün bu açıklamaları dikkat çekti.

Mehmet Öz El Temizliği

Mehmet Öz El Temizliği Detaylarını Anlattı

Birçok kişinin aslında el yıkarken yanlış yaptığı söyleyen Mehmet Öz el temizliği konusunda Türk usulü bir yöntemin olduğunu anlattı. Öz, eller yıkanırken esas önemli noktanın parmakların iyice yıkanması olduğunu, çünkü yüzümüze, ağzımıza, burnumuza, gözümüze parmaklarımızla dokunduğumuzu söyledi. Mehmet Öz Türk usulü el yıkama detaylarını anlattığı televizyon programında büyük ilgi topladı. Turkish Twist el yıkama sırasında ellerin iyice açılması gerektiğini, bir elin parmaklarının diğer elin avuç içine alınarak iyice ovalanması gerektiğini, daha sonra iki eklin avucunun ovulmasını, bu işlemlerin tamamının 20 saniye sürmesi gerektiğini söyledi. Öz, bu yöntemin kendisine tıp okurken öğrencilik döneminde öğretildiğini de sözlerine ekledi.

Mehmet Öz Türk Usulü El Temizliği

Mehmet Öz Türk Usulü El Temizliği

Canimanne.com sitemizde yer alan Koronavirüsten Korunmak için Neler Yapmalı başlıklı yazımızı da okumalısınız. Mehmet Öz el temizliği ile ilgili anlattıkları günün çok konuşulanları arasında yer aldı. İşte Mehmet Öz Türk usulü el temizliği aşamaları…

  • Sağ el sol elin üzerine getirilir, sağ avuç içi ve sağ elin parmakları ile sol elin üzeri yıkanır.
  • Avuç içleri birleştirilir, parmaklar birbirine geçirilerek güzelce ovalanır.
  • Parmaklar karşılıklı olarak birbirine kenetlenir ve avuç içleri ovalanır.
  • Sağ avuçla sol başparmak yıkanır. Aynı işlem sol avuçla sağ başparmağa da uygulanır.
  • Bir elin parmak uçlarıyla diğer elin avuç içi ovalanır.
  • Eller bol suyla durulanır.
  • Eller kağıt havlu ya da kişisel havluyla kurulanır.
  • Musluk kağıt havluyla tutularak kapatılır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın