Meksika Fasulyesi – Börülce Arasındaki Fark Nedir?

Meksika fasulyesi – börülce çoğu zaman birbirine karıştırılan yiyeceklerdir. Aslında şekil olarak çok da fazla benzemiyorlar. Türk mutfağında yeni yeni yer edinmeye başlayan bu yiyecekler yine de ayırt edilemiyor. Börülce – Meksika fasulyesi farkı nedir konusu merak edilenler arasında yerini alıyor. Bu yazımızda Meksika fasulyesi ve börülce sizler için karşılaştırdık. Sitemizde bulunan yüzlerce kolay ve pratik yemek tarifleri arasında Börülce Salatası da vardır. Bu ve daha pek çok tarifimizi inceleyerek sofralarınızı çok daha zengin hale getirebilirsiniz.

meksika-fasulyesi-borulce
Meksika Fasulyesi Börülce Farkı

Meksika Fasulyesi Nedir?

Meksika fasulyesi ve börülce farkı nedir sorusunu cevaplayabilmek için bu iki besini öncelikle tek tek ele almak gerek. Meksika fasulyesi şekil itibariyle ilk bakışta barbunyaya benzer. Rengi barbunya gibidir ancak üzerinde hareleri yoktur. Taneleri barbunyadan daha büyüktür. Çeşitli yemek tarifleri ile sofralarımızda yer bulan Meksika fasulyesinin içeriğinde bol miktarda magnezyum bulunur. Bu fasulye adından da anlaşılacağı gibi Meksika’da yetişir. O ülkede Meksika fasulyesinden elde edilen sos yemeklerde ve kahvaltılarda kullanılır.

meksika-fasulyesi-borulce
Meksika Fasulyesiyle Börülcenin Farkı

Börülce Nedir?

Börülce Türk mutfağında Meksika fasulyesinden daha çok adı bilinen bir yiyecektir. Türkiye’de Ege Bölgesi’nde yetişir. Şekil olarak yeşil fasulyeye benzer. Ancak daha ince ve daha uzundur. Küçük yeşilimsi taneleri vardır. Hem taneleriyle, hem de kabuklu halde pişirilen lezzetli bir yemektir.

meksika-fasulyesi-borulce
Börülce Salatası

Meksika Fasulyesi – Börülce Farkı Nedir?

Meksika fasulyesi börülce farkı diye sıralanabilecek ve bu iki besinin birbirinden ayrılmasını sağlayan bazı noktalar vardır. Bunları aşağıda sizler için detaylandırdık.

  • Meksika fasulyesi büyük taneli ve kırmızıya yakın renktedir. Börülce ise yeşilimsi, beyaza yakın ve küçük tanelidir.
  • Meksika fasulyesinin sadece taneleri pişirilebilir. Börülce hem bütün olarak, hem de sadece taneleri pişirilir.
  • Börülce kurutularak ya da taze olarak tüketilir. Meksika fasulyesi için böyle bir durum söz konusu değildir.
  • Meksika fasulyesiyle börülcenin farkı denince içerikleri de devreye girer. Börülce potasyum deposudur, Meksika fasulyesi ise bol miktarda magnezyum içerir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ