Melek Bebek Yelek Modeli Yapılışı ve Anlatımı

MELEK BEBEK YELEK MODELİ YAPILIŞI VE ANLATIMI

Eylül ayını bitirmek üzereyken havaların biraz serinlemeye başladığı bu dönemde bebeklerimizi de düşünmeden olmaz. Şimdi anlatacağımız yelek modelimiz bebeklerimiz için hem sıcak, hem de oldukça pratik örgüdür.

Modelimiz 0-1 yaş bebekler için uygun olup örgü şeklimiz; örgü şeklimiz düz-ters örgü, haraşo ve burgu modelinden oluşmaktadır. Model için ihtiyacınız olan malzemeler ise 2 yumak ip; bu ip resimde görüldüğü gibi renkli de olabilir ya da herhangi bir düz renk de. 3 adet düğme ve 4,5 numaralı şiş. İlk olarak yeleğin arka yüzü için 96 ilmek ile başlanır.1 sıra haraşo örülür ve ilmekleri 12 düz, 2 ters, 4 düz, 2 ters, 18 düz, 2 ters, 4 düz, 2 ters, 4 düz, 2 ters, 4 düz,2 ters, 18 düz, 2 ters, 4 düz, 2 ters, 12 düz şeklinde örünüz. Arka sıralardaki ilmekleri geldiğiniz şekildeki gibi örünüz. Sonrasında beden boyunu 19 cm yaptığınızda bu uzunlukta diyagram uygulayınız. Diyagramı 18 düz kesilen ilmeklerde uygulayınız. Diyagramın 7 sırasına kadar 16 ilmek kesmiş olacaksınız. Beden boyu 19 cm de 4 düz ördüğünüz ilmeklere 2 sıra düz, 2 diş haraşo şeklinde dönüşümlü olarak yapınız. Beden boyu 29 cm de kolun yeri için iki tarafından da 4+2+2 olacak şekilde ilmek kesiniz. Beden boyu 39 cm de ise geriye kalan 64 ilmeği kesiniz ve bitiriniz.

Yeleğin ön kısmı için 53 ilmek ile başlayınız ve 1 sıra haraşo örünüz. İlmeklere modelin ön ortasından başlayınız ve 7 haraşo, 2 ters, 4 düz, 2 ters, 18 düz, 2 ters, 4 düz, 2 ters, 18 düz şeklinde örünüz. Arka sırasına geldiğinizde ilmekleri aynı geldiğiniz şekilde örünüz. Beden boyu 19 cm de modelin arkasında uygulandığı gibi uygulayınız, bunu yaparken 8 ilmek kesmiş olacaksınız. Beden boyu 33 cm de ön tarafından yaka için 7+4+3+3+1 şeklinde ilmek kesiniz. Beden boyu 39 cm de ise omuz kısmında kalan 19 ilmeği kesiniz ve bitiriniz. Sağ ön kısmını örerken ön orta bölümünden 3’er cm arayla 3’er ilik açınız.

Son olarak kollar ve cep kısmını yapıp yeleğimizi tamamlamış olacağız. Yeleğin kolları için 40 ilmek ile başlanır yine önceki kısımlarda olduğu gibi 1 sıra haraşo örülür. İlmekler ise 8 düz, 2 ters, 4 düz, 2 ters, 8 düz, 2 ters, 4 düz, 2 ters, 8 düz şeklindedir. 8 düz öreceğiniz ilmekleri kol boyunca aynı şekilde örünüz. Orta kısımda kalan ilmeklere 11. sıradan başlayarak diyagram uygulayınız. Kol boyu 4 cm de her iki taraftan her bir sırasında 10 defa olmak şartıyla 1’er ilmek kesiniz. Kol boyu 11 cm de kalan 20 ilmeği kesiniz ve bitiriniz. Örnek şemada gösterdiğimiz gibi 1 ve 2 numaralı olan yerleri birbirine dikiniz. Modelimizin en son kısmı olan cepler için ise 40 ilmekle başlayınız. 4 cm düz örünüz ve bitiriniz. Bitirmiş olduğunuz yerden iğne ile büzünüz. Şemada olduğu gibi 1 numaralı köşelerin birbirine dikme işleminden sonra ön bedenlere dikilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ