Sıcak Ve Şık

Soğuk kış aylarında hepimize cazip gelen şapka, zaman ilerledikçe moda geliştikçe  bize farklı çeşitler sunulmaktadır. Şapka modellerinden bahsetmek gerekirsek ;  Örmesi en kolay olan bere;  düz örgüyle yapılır. Düz örgüde alt kısımdan başlanır ve iki ters iki düz şekilde devam edilir önemli olan kısım kafanıza  göre yapılmasıdır. Kullanılması kolay ve yapımı zaman almayan bir örgü çeşididir. Zincir kafes: 6 zincir çekilip birleştirilerek halka oluşturulur. Aralarına birer zincir çekerek  12 kafes yapılır. 3.sırada 2 kafeste bir aynı yuvaya 2 kez batarak artırma yapılır. 5. sırada 4 kafeste bir artırma yapılır. Bere 20 cm de bitirilir. Kullanılan tığ no: 3.5 tir. Tığ örgü: Daha çok aksesuar olarak kullanılan şapka tepeden başlayarak 6 sıra artırarak trabzanlar örülür. Yapımı diğerlerine göre bir tık daha zor olan çiçekli örgü tepeden 9 ilmek başlanır, ilk sırada 1 ilmek örüp, 1 ilmek artış yapılır. Örgünün arka yüzünde tüm ilmekler haraşo örülür. Sonraki sırada 1 düz , 1 haraşo örülür. Diğer sıralarda düz ilmekler düz olarak örülürken, artış yapılan haraşo ilmekler 1’er ilmek artırılarak 9 haraşo yapılır. Toplam ilmek sayısı 72 olması gerekir. Daha sonra örgüye ajurlu modelle devam edilir. Ajurlu model : 3 ilmek sağ şişe alınır, ilk ilmek diğer 2 ilmeğin üzerinden geçirilir, şişe iplik 1 kez dolanır. Tüm sıra bu şekilde tamamlanır. Daha sonra 3 sıra düz örülüp, ajurlu model tekrar edilir. 10 cm ajurlu modelden sonra 5 sıra 6 no. Şişle haraşo örülüp ilmekler kesilerek kapatılır. Tığ yardımıyla istediğimiz büyüklükte bir çiçek yapıp bereye monte edilir. Arka dikişi yaptıktan sonra bere bitirilir.

Son zamanlarda şapka modellerinden moda olan yıldız örgü; 70 ilmek başlanır, 8 sıra lastik örülür, Örgünün iki yanında , 1 er ilmek kenar ilmeği olarak bırakılarak 68 ilmekte uygulanır. Örgünün ön yüzünde düz örgü yapılır.Lastikten itibaren 18 cm örülüp ilmeklerin içinden iplik geçirilerek büzülür.  Berenin arka dikişi yapılır. İsteğe göre şapkanın tepesine ponpon yapılabilir.

Şapka modelleri oldukça fazla ve daha çok kış aylarında tercih edilen örgü şapkaları zaman ayırarak büyük bir zevkle örerek istediğiniz modelleri kendiniz çıkarabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ