Mor Tarhana Çorbası Nelere İyi Gelir?

Mor Tarhana Çorbası Nelere İyi Gelir?

Tarhana kültürümüzde önemli bir yere sahiptir. Türk yemekleri denildiğinde tarhana akla ilk gelen yemeklerdendir. Zira hanımlar tarhanayı büyük bir uğraş vererek açmakta ve daha sonra atışını gerçekleştirmektedirler. Tarhana yapımı oldukça meşakkatli bir eylemdir. Birçok malzemelerin parçalanarak küçük parçalara ayrılarak güneşte kurutulması sonucu bu malzeme elde edilmektedir. Tarhana genellikle kırmızı tarhana ve mor tarhana olarak ayrılmaktadır. Mor tarhananın birçok hastalığa çok iyi geldiği de verilen detaylar arasında yer almaktadır. Mor tarhana neye iyi gelir şeklinde bir soru sorduysanız, aşağıda yer alan konuları izleyebilirsiniz.

  • Soğuk Algınlığı: Mor tarhana soğuk algınlığına son derece iyi gelen çorbalar arasındadır. Mor tarhana halk arasında şifa çorbası olarak isimlendirilmekte, içerisinde bulunan kızılcık soğuk algınlığı ve gribi geçiren çorbalar arasında yer almaktadır. İçermiş olduğu kızılcık yapılan araştırmalara göre bu hastalıkların tedavisinde önemli bir unsur olarak dikkat çekmektedir.
  • Boğaz Ağrısı: Boğazınız ağrıyorsa, mor tarhana içebilirsiniz. Mor tarhana, boğazınızın yumuşamasına ve çok daha rahat konuşmanıza yardımcı olacaktır. Kişiler zaman zaman boğaz ağrısı çekebilmektedir. Böyle durumlarda kişilere sıcak içecekler içmeleri önerilmektedir. Mor tarhana çorbası bu açıdan bakıldığında oldukça önemli çorbalar arasında yer almaktadır.                                                
  • Baş Ağrısı: Mor tarhananın baş ağrısına çok iyi geldiği de bilinmektedir. Kızılcığın birçok faydası bulunduğu uzun zamandan beri bilinmekte ve bu madde pek çok hastalığın tedavisinde de kullanılmıştır.
  • Göğüs ağrısı: Mor tarhananın iyi geldiği rahatsızlıklardan bir tanesi de göğüs ağrısıdır. Göğsünüz ağrıdığında içeceğiniz bir tabak şifa çorbası, tekrar iyi olmanıza yardım edecektir. Mor çorbayı yapmak bir hayli kolaydır. Siz de bu çorbanın nasıl yapıldığını öğrendikten sonra deneyebilir, ağrılarınızın yatışmasını sağlayabilirsiniz.
ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ