Mutluluğun Sırrını Açıklıyoruz

Mutluluğun Sırrını Açıklıyoruz

Mutluluğun sırrını kitaplarda, şarkılarda, çok uzaklarda aramak yerine biraz dönüp kendimize bakmayı öğrenmemiz lazım. Hic secret kitabı felsefesine ya da kişisel gelişim kitaplarına girmeyeceğim. Sadece küçük fikir alışverişleriyle, tavsiyelerle mutluluğu nasıl yakalayabileceğimizden bahsedelim.

mutlulugun-sirrini-acikliyoruz-5

Bir yerde okuduğum yazıda şöyle diyordu: Bir “olacak” kelimesi bin “umarım olur” kelimesinden daha etkiliymiş. Yani kendinize inanın, yapmak istediğiniz her ne ise onu yapabileceğiniz konusunda kendinize inanırsanız, başkalarının olumsuz cümleleriyle kendinizi şekillendirmezsiniz. Bunun sonucunda başarısız olsanız bile mutsuz olmazsınız.

mutlulugun-sirrini-acikliyoruz-4

Kendinize güvenin. Özgüven eksikliği beraberinde psikolojik rahatsızlıkları, mutsuz hayatları da getirir. Hayatı bir kere yaşadığınızın farkına varın. Herkes aynı değildir ve herkes en iyisine sahip olmak zorunda değildir. O elbisenin içine girebilecek kadar zayıflayamayabilirsiniz. Ya da o işi hiçbir zaman alamayacak olabilirsiniz. Ama hayat kapıyı kapattığında, başka bir pencereden size gülümseyecektir. Buna inanmanız hayatınızı mutlu geçirmeniz için önemlidir.

mutlulugun-sirrini-acikliyoruz-3

Nefreti, kötü duyguları bırakın. İçinizde olumsuz hiçbir duyguyu barındırmayın. Sevgisizliğe sevgisizlikle karşılık vermeyin. Sizi sevmeyenler varsa, bu onların sorunu olsun. Siz gülümsemenizi yüzünüzden düşürmeyin. Sevgi, tüm dünyanın en çok ihtiyacı olan ancak en yoksun olduğu duygudur. Hayatı, doğayı, insanları, şehrinizi, dünyayı, en önemlisi de kendinizi sevin. Böylelikle kendinize, ailenize, insanlara daha faydalı olur, faydalı oldukça daha da mutlu olursunuz.

Başkalarının düşüncelerini sizin gerçekliğiniz olmasın. Hayatınız, fikirleriniz size ait. Yaşamınızı özgün bir şekilde siz yazın ve siz yönetin. İstemediğiniz bir hayata başkalarının fikirleri yüzünden mahkum olmayın.

mutlulugun-sirrini-acikliyoruz-2

Kendi özelliklerinizin, yeteneklerinizin farkında olun. Bu konudaki övgülerde kendinize cömert davranın. Biraz pohpohlanmanın kimseye bir zararı olmaz. Ayrıca, eğer yeteneklerinizin farkında olursanız, hem sosyal hayatınızı, hem mesleğinizi ona göre şekillendirirsiniz ve özgüveninizi de başarınızı da arttırırsınız. Unutmayın ki, kendini tanımayan insanlar başarılı olamazlar.

mutlulugun-sirrini-acikliyoruz-1

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ