Nakışlı Havlu Modelleri

Nakışlı Havlu Modelleri

  Nakış örnekleri en genel anlamı ile kumaş veya havlu gibi ürünlerin üzerine renkli iplikler kullanılarak yapılan işlemedir. Eskiden bu yana nakış örnekleri çeyiz sandıklarının vazgeçilmezleri arasında olmuştur. Kullanım alanı ise oldukça fazladır. Son zamanlarda özellikle de havlularda nakış işlemelerine yer verilmektedir. Geçmişten günümüze kadar gelmeyi başarmış olan birçok model ve örneğin yanı sıra her geçen gün yeni modeller ve örnekler ile karşımıza çıkmaya devam etmektedir. Eski ile yeninin birleşip, bütünleşmesi ile beraber ortaya şık ve özgün nakış modelleri çıkmıştır.

  Nakışlı havlu modelleri oldukça çeşitlidir. Bunlardan bazıları ise aşağıdaki gibidir:

  1. Tek renk ipliğin kullanıldığı modellerin yanı sıra iki veya daha çok rengin bir arada kullanıldığı modeller de mevcuttur.
  2. İlk bakışta nakış yapmak zor ve zahmetli gibi gözükse de aslında tekniği kavrandığında yapımı oldukça keyiflidir.
  3. Nakışlı havlu örnekleri arasında basit ve sade modeller olduğu gibi aynı zamanda zor ve ağır modeller de vardır. Yeni başlayanlar sade modelleri deneyerek rahatlıkla öğrenebilirler. Bu işte daha usta olanlar ise zor ve ağır modelleri deneyerek kendilerini geliştirebilirler.
  4. Günümüzde iplik ile işlenen nakışların yanı sıra nakışlara renk ve şıklık katmak için çeşitli yollar izlenmiştir. Kurdele işi nakış işleme modelleri son zamanların en sık tercih edilen el emeği ürünlerinin içinde yer almaktadır.
  5. Kullanacağınız inci, boncuk gibi malzemeler ile nakış işlemelerinizin, havlularınızın şıklığına şıklık katabilirsiniz.
  6. En yeni nakışlı havlu örnekleri için sitemizde yer alan görselleri inceleyebilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ