Namazda Okunan Sureler – Namazda Hangi Dualar Okunmalıdır?

Namazda Okunan Sureler – Namazda Hangi Dualar Okunmalıdır?

Namazda okunan sureler nelerdir, namazda hangi dualar okunur gibi sorularınızın cevabını içeriğimizden detayları ile bulabilirsiniz.

Namaz kılmak İslamın şartlarından biridir. İbadet etmek, şükretmek ve secdeye baş koymak dinimizin gerektirdiği şartlardır. Namaz günde 5 vakit kılınır. Sabah, öğlen, ikindi, akşam ve yatsı namazlarının rekat süreleri farklıdır. Namaz kılarken kılma aşamalarından belli başlı dualar belli sıralar ile okunmalıdır. Namaz duaları nelerdir, namazda hangi sureler hangi aşamada okunur aşağıdan öğrenebilirsiniz.

Namazda Okunan Sureler

Fil Suresi

Fil Suresinin Okunuşu
Bismillahirrahmânirrahîm.1- Elem tera keyfe fe’ale rabbüke biashâbilfîl2- Elem yec’al keydehüm fî tadlîl3- Ve ersele aleyhim tayran ebâbîl4- Termîhim bihicâratin min siccîl5- Fece’alehüm ke’asfin me’kûl

Fil Suresinin Anlamı
Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle.1- Görmedin mi Rabbin ne yaptı fil sahiplerine!2- Onların tuzaklarını boşa çıkarmadı mı? 3- Üzerlerine sürü sürü kuşlar saldı. 4- Onlara balçıktan pişirilmiş sert taşlar atıyorlardı. 5- Derken onları, yenilmiş ekin yaprağı gibi kılıverdi.

Kureyş Suresi

Kureyş Suresinin Okunuşu
Bismillahirrahmânirrahîm.1- Li’î lâfi Kurayş’in 2- Îlâfihim rihleteşşitâi vessayf3- Felya’büdû rabbe hâzelbeyt4- Ellezî et’amehüm min cû’in ve âmenehüm min havf

Kureyş Suresinin Anlamı
Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle.1- Kureyş’e imkan sağlandığı için, 2- Kışın ve yazın yolculuk etme imkanı sağlandığı için,3- Hiç olmazsa onun için bu Beyt’in (Kabe’nin) Rabbine kulluk etsinler!4- Ki kendilerini açlıktan doyurdu ve onları korkudan emin kıldı.

Maun Suresi

https://www.youtube.com/watch?v=tSMqecBxCj4

Maun Suresi Okunuşu
Bismillahirrahmânirrahîm.1- Era’eytellezî yükezzibü biddîn2- Fezâlikellezî, yedu’ulyetîm3- Velâ yehüddü alâ ta’âmilmiskîn4- Feveylün lilmüsallîn5- Ellezîne hüman salâtihim sâhûn6- Ellezîne hüm yürâûne7- Ve yemne’ûnelmâ’ûn

Maun Suresi Anlamı
Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle.1- Gördün mü o dine yalan diyeni?2- İşte yetimi itip kakan odur!3- Yoksulu doyurmaya teşvik etmez.4- Fakat veyl o namaz kılanlara ki, 5- Namazlarında yanılmaktadırlar.6- Onlar ki, gösteriş yaparlar. 7- Ve yardımlığı sakınır (zekatı vermezler.)

Kevser Suresi

https://www.youtube.com/watch?v=8484_L4uY1o

Kevser Suresi Okunuşu
Bismillahirrahmânirrahîm.1- İnnâ a’taynâkel kevser2- Fesalli lirabbike venhar3- İnne şânieke hüvel’ebter

Kevser Suresi Anlamı
Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle.1- Şüphesiz biz sana Kevser i verdik.2- O Halde, Rabbin için namaz kıl, kurban kes.3- Doğrusu sana buğzeden, soyu kesik olanın ta kendisidir.

Kafirun Suresi

https://www.youtube.com/watch?v=-PlEaQIUVvw

Kafirun Suresi Okunuşu
Bismillahirrahmânirrahîm.1- Kul yâ eyyühel kâfirûn2- Lâ a’büdü mâ ta’büdûn3- Ve lâ entüm âbidûne mâ a’büd4- Ve lâ ene âbidün mâ abedtüm5- Ve lâ entüm âbidûne mâ a’büd6- Leküm dînüküm veliye dîn

Kafirun Suresi Anlamı
Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle.1- De ki: Ey kâfirler!2- “Ben sizin kulluk ettiklerinize kulluk etmem.”3- “Siz de benim kulluk ettiğime kulluk edecek değilsiniz.”4- “Ben sizin kulluk ettiklerinize kulluk edecek değilim.”5- “Siz de benim kulluk ettiğime kulluk edecek değilsiniz.” 6- “Sizin dininiz size, benim dinim de banadır.”

Nasr Suresi

https://www.youtube.com/watch?v=1XoYYRSx42I

Nasr Suresi Okunuşu
Bismillahirrahmânirrahîm.1- İzâ câe nasrullahi velfeth2- Ve raeytennâse yedhulûne fî dinillâhi efvâcâ3- Fesebbih bihamdi rabbike vestağfirh, İnnehû kâne tevvâbâ

Nasr Suresi Anlamı
Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle.1- Allah’ın yardımı ve fetih geldiğinde,2- insanları bölük, bölük Allah’ın dinine girerlerken gördüğünde.3- Artık Rabbini hamd ile tesbih et ve bağışlamasını dile! Muhakkak ki, O, çok bağışlayandır!

Tebbet Suresi

Tebbet Suresi Okunuşu
Bismillahirrahmânirrahîm.1- Tebbet yedâ ebî lehebin ve tebb2- Mâ eğnâ anhü mâlühû ve mâ keseb3- Seyeslâ nâren zâte leheb4- Vemraetühû hammâletelhatab5- Fî cî dihâ hablün min mesed

Tebbet Suresinin Anlamı
Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle.1- Ebu Leheb’in iki eline yuh oldu, kendine de yuh2- Ona ne malı fayda verdi, ne de kazandığı.3- O, bir alevli ateşe yaslanacak.4- Karısı da odun hamalı olacak! 5- Gerdanında fitillisinden bir ip olduğu halde.

İhlas Suresi

İhlas Suresinin Okunuşu
Bismillahirrahmânirrahîm.1- Kul hüvellâhü ehad2- Allâhüssamed3- Lem yelid ve lem yûled4- Ve lem yekün lehû küfüven ehad

İhlas Suresinin Anlamı
Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle.1- De ki; O Allah bir tektir. 2- Allah eksiksiz, sameddir (Bütün varlıklar O’na muhtaç, fakat O, hiç bir şeye muhtaç değildir).3- Doğurmadı ve doğurulmadı 4- O ‘na bir denk de olmadı.

Felak Suresi

Felak Suresi Okunuşu
Bismillahirrahmânirrahîm.1- Kul e’ûzü birabbil felak2- Min şerri mâ halak3- Ve min şerri ğasikın izâ vekab4- Ve min şerrinneffâsâti fil’ukad5- Ve min şerri hâsidin izâ hased

Felak Suresi Anlamı
Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle.1- De ki: “Sığınırım o sabahın Rabbine, 2- Yarattığı şeylerin şerrinden,3- Karanlığı çöküp bastırdığında bir gecenin şerrinden,4- o düğümlere üfleyen üfürükçülerin şerrinden 5- ve kıskançlık gösterdiğinde bir kıskancın şerrinden!”

Nas Suresi

Nas Suresinin Okunuşu
Bismillahirrahmânirrahîm.1- Kul e’ûzü birabbinnâs2- Melikinnâs3- İlâhinnâs4- Min şerrilvesvâsilhannâs5- Ellezî yüvesvisü fî sudûrinnâsi6- Minelcinneti vennâs

Nas Suresinin Anlamı
Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle.1- De ki: Sığınırım ben insanların Rabbine, 2- İnsanların hükümdârına, 3- İnsanların ilâhına, 4- O sinsi vesvesecinin şerrinden. 5- O ki, insanların göğüslerine vesveseler fısıldar. 6- Gerek cinlerden, gerek insanlardan.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ