Namazdan Sonra Okunacak Dua Nedir?

Namazdan Sonra Okunacak Dua Nedir?

Peygamber Efendimiz Hz Muhammed (SAV) tarafından tavsiye edilen namazdan sonra tesbih ile neler çekilmesi gerektiği yazının devamındadır. Namaz kıldıktan sonra henüz seccadeden kalkmadan çekilecek tespihlerin neler olduğu merak edilir. Namaz sonrası teşbihte neler okunur? Namazdan sonra okunacak dua hangisidir? Bunlar gibi soruların cevaplarını bulabileceğiniz yazımızı sizler için derledik.  Sahurda Okunacak Dua Hangisidir? Konulu yazımızdan da faydalanabilirsiniz.

Namazdan Sonra Okunacak Dua

Namazdan Sonra Okunacak Dua

Peygamber Efendimizin namaz kıldıktan sonra okuduğu dualar bizi Allah’a yaklaştırmak içindir. Namazdan sonra okunacak dua nedir bilmek isteyenler bu konuyu araştırırlar. Ayrıca namazdan sonra tesbih nasıl çekilir, neler okunur diye de çok araştırılır. Namazdan sonra tesbihat kılınan namazın en güzel şekilde bitirilmesi demektir. Namaz kıldıktan sonra okunan dualar, çekilen zikirler kalbin tamamen Allah sevgisiyle dolamsı ve dünya işlerinden uzaklaşmak içindir. Hadi kitaplarına göre Peygamberimiz namazdan sonra aşağıdaki duanın okunmasını söylemiştir.

“Akşam namazından sonra 7 kere “Allahümme ecirna minen nar” duasını okuyanlar o gece ölseler dahi Alllah cehennemden onları uzak kılar. Aynı şekilde sabah namazından sonra okuyanlar da cehennemden azat edilir.”

Namazdan sonra Tesbih

Namazdan Sonra Tesbih Nasıl Çekilir?

Namazdan sonra okunacak dua yanı sıra namazın bitiminde çekilecek tesbihin ne olduğu da aşağıdadır. Namazdan sonra tesbih çekerken ne okunması gerektiği sorusuna Peygamber Efendimiz şu şekilde cevap vermiştir.

“Namazdan sonra 33 kere “sübhanallah” – 33 kere “Elhamdülillah” – 33 kere “Allahü Ekber” derseniz tamamı 99 yapar. Ardından Lailaheillallahü vahdehu la şerika leh, lehül mülkü ve lehül hamdü ve hüve ala külli şeyin kadir” okursanız günahların denizin köpüğü kadar olsa da affolur”

Kur’an-ı Kerim’de de tespihle zikir çekmenin öneminden bahsedilmiştir:

“Ey inananlar! Allah’ı çok zikredin ve O’nu sabah akşam tesbih edin.” (El – Azad Suresi 33 – 41 42. Ayetler)

Namaz Sonrası Dua

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ