Sahurda Okunacak Dua Hangisidir?

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV) Ramazan ayında iftarda ve sahurda neler yaptığını, hangi ibadetlerle bu ayı geçirip ne gibi öğütler verdiğini hepimiz merak ederiz. İftar duası ve sahur duası olarak hangi duaları okurdu? Sahurda okunacak dua hangisidir? Müslümanlar Ramazan ayında oruç tutmanın yanı sıra birçok manevi değer de önem verirler. Ramazanda yardımseverlik duygularımız daha da gelişir. Bu mübarek ayda Allah’ın rızasını almak için yapılan ibadetler daha da artırılır. Bu ayda aslında paylaşmak ön plandadır. Peki, Peygamberimiz bu ayı nasıl geçirirdi?

Sahurda Okunacak Dua

Peygamberimiz Ramazanda Neler Yapardı?

Ramazan ayında her Müslümanın farz olan oruç ibadetini yerine getirmesinin yanı sıra kalp kırmaması, kötü söz söylememesi, nefsini sadece yemek yemeyerek değil her şekilde terbiye etmesi, günahlardan uzak durması, sevap kazanmaya yönelik yaşaması önemlidir. Bu ay boyunca yapılan ibadetler sırasında iftarda okunan dualar ve sahurda okunacak dua gibi konular da merak edilir. Peygamberimizin Ramazan ayında neler yaptığı da bir diğer konudur. Peygamber Efendimiz Ramazan ayında teravih namazını hiç aksatmazdı. Yoksullara yardım eder, paylaşımın ve yardımın çok önemli olduğunu her fırsatta söylerdi. İftardan sahura kadar olan vakti ibadet edere, dua okuyarak ve namaz kılarak geçirdiği de bilinir.

Sahurda Okunacak Dualar

Sahurda Okunacak Dua

Sahurda okunacak dua hangisidir diye merak edenler için belirtmek gerekirse; Peygamber Efendimiz mutlaka sahur yapılması gerektiğini söylerdi. “Sahur yapınız, çünkü sahurda bolluk ve bereket vardır.” derdi. Diğer hadislerden biri de “Gündüzün orucuna sahur yemeği ile gecenin ibadetine ise öğlen uykusu ile yardım ediniz.” olarak bilinir. Sahurda okunan dua nedir sorusu da dini kitaplarda Kadir Suresi olarak belirtilir. Ayrıca sahurda aşağıdaki dua da okunabilir.

“Allahümme kir sumtü ve bike amentü ve aleyke tevekkeltü ve ala rızkıke eftartü ve savme ğadin neveytü”

Anlamı: Allah’ım! Bugün tuttuğum orucu gerçek oruç tutanların orucuna benzer şekilde ve gerçek ibadet edenlerin ibadetlerine benzer şekilde kıl; beni gafillerin uykusundan uyandır. Kabahatlerimi affet. Ey Kabahatleri affeden Rabbim! Bu günde emrimi yerinme getirmek için beni güçlendir. Zikrinin güzel keyfini bana tattır. Kereminle beni dua etmek için hazırla. Beni hıfzın ve örtünle günah ve beladan koru ey basiretlilerin en basiretlisi…

Pratik El Açması Ispanaklı Börek Tarifi sayfamızı da ziyaret edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ