Canım Anne

Natamisin Nedir? – Natamisin Zararları Nelerdir?

Natamisin Nedir? – Natamisin Zararları Nelerdir?

Son zamanlarda oldukça merak edilen bir konu olan natamisin nedir, hangi ürünlerde bulunur ve zararları nelerdir sorularının cevaplarını derledik. 

Natamisin Nedir?

Natamisin süt ve süt ürünlerinin içerisinde bulunan küf oluşumunu engelleyici koruyucu bir maddedir. Ürünlerin arkalarında içindekiler bölümünde E- 235 kodu ile belirtilen natamisin sağlık açısından zararları olan bir koruyucu maddedir. Kısaca ürünlerin raf ömrünü uzatmak ve küflenmesini engellemek için kullanılanE-265 kodlu koruyucu madde natamisindir. Natamisinin süt ve süt ürünlerinde natamisin koruyucu maddesinin kullanılması sağlık bakanlığınca yasaklanmıştır.

Natamisin maddesi son zamanlarda bir peynir markası ile gündeme geldi. Peynir markasının ürettiği yumuşak kategoride bulunan örgü, burgu peynirlerde natamisin maddesinin bulunması piyasadan ürünlerin toplatılmasına neden oldu. Gündemde olan bu olay çoğu kişinin natamisin maddesini merak etmesine neden oldu. Natamisin maddesi her ne kadar yüzey bölgelerde küf oluşumunu engellese de içlerde etkili değildir. Bu yüzden daha etken ve sağlık açısından zararsız olan maddelerin kullanılması gereklidir. Sağlığınız açısından aldığınız ürünlerin içerisindekilere mutlaka bakın ve madde kodlarını araştırın. Zararlı maddeler bulunan ürünleri kullanmamaya özen gösterin.

Natamisin Zararları Nelerdir?

 • Hücre içindeki PH değerini düşürür.
 • Natamisin koruyucu madde küf ve mayalar üzerinde oldukça etkilidir. Süt ve süt ürünlerinde bulunan küfün mayanın bozulmasına neden olur.
 • Bazı küf türleri kanserojen özelliğe sahiptir. Natamisin bu küflerin bozulmasına neden olduğu için sağlık açısından da zararları sayılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. GIda mühendisi dedi ki:

  Ne kadar yanlış ve saçma bilgiler,
  Natamisinin zararları nelerdir yazılmış süt ve süt ürünlerinde küf ve mayanın bozulmasına neden olur bu yüzden mi zararlı ?
  Bazı küf türleri kanserojen özelliğe sahiptir. Natamisin bu küflerin bozulmasına neden olduğu için sağlık açısından da zararları sayılmaktadır. yazılmış o zaman kanserojen küfleri öldürüyor demektir.

  O ZAMAN NATAMİSİNİN YARARLARI DİYE AÇIN BAŞLIĞI.
  kulaktan dolma bilgilerle sadece sayfadan reklam kazanmak için insanları yanlış bilgilendirmeyin.

  1. Canim Anne dedi ki:

   Merhabalar değerli bilgileriniz ve yorumunuz için teşekkür ederiz. Konu ile ilgili bilgilerin doğrulunu ispat edecek onlarca sayfa ve site var. Bu türden bir peynir eğer küf oluyorsa uygun şartlarda saklanmamış ve kullanım süresi dolmuştur, bu madde ile peynir üreticisi firmalar uyanıklık yapıp bu maddeyi kullanmaktadır. İnsan sağlığına ciddi derecede zarar vermektedir. Natamisin ilave edilmiş yoğurtlarda maya ve küfe rastlanmazken ilave edilmemiş olanlarda ise
   maya ve depolama süresi boyunca sayıları artmıştır.
   Ülkemizde yoğurda natamisin eklenmesi yasal değildir. Yasal olmamasına rağmen bazı yoğurtlarda
   natamisine rastlanmaktadır. Natamisin yoğurda ya da yoğurt üretiminde kullanılacak yoğurda doğrudan
   ilave edilir ya da mayalanmış yoğurdun üzerine direk uygulama yapılmaktadır

BİR YORUM YAZ