Canım Anne

Natamisin Nedir? – Natamisin Zararları Nelerdir?

Natamisin Nedir? – Natamisin Zararları Nelerdir?

Son zamanlarda oldukça merak edilen bir konu olan natamisin nedir, hangi ürünlerde bulunur ve zararları nelerdir sorularının cevaplarını derledik. 

Natamisin Nedir?

Natamisin süt ve süt ürünlerinin içerisinde bulunan küf oluşumunu engelleyici koruyucu bir maddedir. Ürünlerin arkalarında içindekiler bölümünde E- 235 kodu ile belirtilen natamisin sağlık açısından zararları olan bir koruyucu maddedir. Kısaca ürünlerin raf ömrünü uzatmak ve küflenmesini engellemek için kullanılanE-265 kodlu koruyucu madde natamisindir. Natamisinin süt ve süt ürünlerinde natamisin koruyucu maddesinin kullanılması sağlık bakanlığınca yasaklanmıştır.

Natamisin maddesi son zamanlarda bir peynir markası ile gündeme geldi. Peynir markasının ürettiği yumuşak kategoride bulunan örgü, burgu peynirlerde natamisin maddesinin bulunması piyasadan ürünlerin toplatılmasına neden oldu. Gündemde olan bu olay çoğu kişinin natamisin maddesini merak etmesine neden oldu. Natamisin maddesi her ne kadar yüzey bölgelerde küf oluşumunu engellese de içlerde etkili değildir. Bu yüzden daha etken ve sağlık açısından zararsız olan maddelerin kullanılması gereklidir. Sağlığınız açısından aldığınız ürünlerin içerisindekilere mutlaka bakın ve madde kodlarını araştırın. Zararlı maddeler bulunan ürünleri kullanmamaya özen gösterin.

Natamisin Zararları Nelerdir?

  • Hücre içindeki PH değerini düşürür.
  • Natamisin koruyucu madde küf ve mayalar üzerinde oldukça etkilidir. Süt ve süt ürünlerinde bulunan küfün mayanın bozulmasına neden olur.
  • Bazı küf türleri kanserojen özelliğe sahiptir. Natamisin bu küflerin bozulmasına neden olduğu için sağlık açısından da zararları sayılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
DMCA.com Protection Status