Dünyada Nesli Tükenmiş Hayvanlar Hangileridir?

Hayvanların nesli tarih boyunca çeşitli etkenlerden dolayı tükenmiştir. Hayvanların büyük bir çoğunluğunun nesli yaşanan doğal afetlerden dolayı tükenmiştir. Bazı hayvanlar ise insanlık tarihinden çok daha önce yaşamışlardır. Nesli tükenmiş hayvanlar listesinde en çok adı geçen dinazorlardır. Dinazorların tarihi insanlıktan çok daha öncedir. Dünyada bazı hayvanların nesli neden tükenmiş sorusu insanların bilinçsizce avlanması, kentleşmenin yaygınlaşması, nüfusun giderek artması ve doğanın ekolojik dengesinin bozulması ve insanlar tarafından çevreye verilen zarar olarak açıklanabilir. Bu gibi nedenlerden dolayı dünya üzerinde yaşamış bazı hayvanların soyu bugünlere kadar gelememiştir.

Nesli Tükenmiş Hayvanlar Nelerdir?

Canimanne.com sitemizde daha önce yayınladığımız içeriklerden biri olan En Güzel Kedi Cinsleri – Kedilerin Özellikleri başlıklı yazımızı da okumak isterseniz bağlantıya tıklayabilirsiniz. Bu yazımızda yüzyıllar önce dünya üzerinde yaşamış, ancak şimdi nesli tükenmiş hayvanlar olarak bilinen bazı hayvanların listesi yer alıyor. Sitemizdeki diğer pek çok sayfayı ziyaret ederek hayvanlarla ilgili değişik bilgiler edinebilirsiniz. İşte nesli tükenen hayvanlar ve bazı özellikleri…

Dinazor

Dinazorların neslinin 65milyon yıl önce tükendiği söylenir. Nesillerinin neden tükendiği ile ilgili pek çok fikir olsa da en çok kabul edileni göktaşı çarpması olarak bilinir.

Dinazorlar

Mamut

Mamutlar buzul çağında yaşamıştır. Boylarının 4 metre, ağrılıklarının 8 ton olduğu bilinir. Son mamutun M.Ö 18. Yüzyılda yaşadığı, nesli tükenmiş hayvanlar arasında olma nedenlerinin iklim değişikliği ve avlanma olduğu ortaya çıkmıştır.

Mamutlar

Hazar Kaplanı

Anadolu’da, Hazar Denizi kıyılarında, İran, Türkmenistan gibi ülkelerde yaşadığı bilinen Hazar kaplanı kalıntılarına Moğolistan ve Irak bölgelerinde de rastlanmıştır.

Hazar Kaplanı

Hubara Kuşu

Kanarya Adaları, Afrika ve Pakistan’da halen az da olsa yaşayan Hubara kuşunun nesli günümüzde tükenmeye başlamıştır. Eskiden Anadolu’da da yaşamıştır.

Hubara Kuşu

Moa Kuşu

Yeni Zellanda’da yaşayan Moa kuşu dünyadaki kuş çeşitlerinin en büyüğü olarak bilinir. Nesli insanoğlunun bilinçsiz avlanması sonucunda tükenmiştir.

Moa Kuşu

Beta Kobrası

Halen Afrika kıtasında yaşayan bu yılan türünün avlanmaktan dolayı nesli tükenmeye yüz tutmuştur.

Beta Kobrası

Fildişi Gagalı Ağaçkakan

Ağaçkakan çeşitlerinin en büyüğüdür. İlginç ve sevimli bir hayvandır. Amerika’da halen yaşadığı söyleniyor olsa da 1994 yılından beri nesli tükenen hayvanlar listesinde yer almaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ