Normal Doğum mu Sezaryen mi Yaptırmalı?

Normal Doğum mu Sezaryen mi Yaptırmalı?

Normal doğum mu sezaryen mi yaptırmalı, hangi doğum yöntemi daha sağlıklı ve daha kolay içeriğimizden detaylı olarak bulabilirsiniz.

Hamile olan kadınları en fazla korkutan konuların başında doğum dönemi gelir. Doğum yapmak kadınların hayatından en fazla zorlandıkları andır. Bir bebeği dünyaya getirmek onun kendi vücudundan çıkmasını düşünmek psikolojik olarak bile kadınları korkuta bilmektedir. Hamilelik döneminde kadınlar sık sık normal doğum mu yoksa sezaryen yöntemi ile çocuk doğurmalıyım diye kendi kendine düşünüp araştırmalar yapar. Bazı durumlar bu seçim maalesef anne adayının elinde değildir.

Normal doğum veya sezaryen seçimini doğum sırasında uzman doktorun yapması daha sağlıklıdır. Eğer anne adayının çatısı geniş ve rahim ağzı yeterli açıklığa gelmiş ise normal doğum yapılmaktadır. Fakat riskli bir durum, hastalık veya açıklık yeterli değil ise mecburen sezaryen yapılmaktadır. Eğer anne adayı sağlıklı ise uzmanı da onay verir ise doğum yöntemi seçimini kendi yapabilir.

Normal Doğum mu Sezaryen mi Yaptırmalı?

Her iki doğum yönteminin de kendine göre artıları bulunmaktadır. Normal doğum yöntemi doğal ve daha sağlıklıdır. Anne karnındaki fazlalıklar bebeğin büyüdüğü eş normal doğum sırasında dışarıya gider. Ama sezaryende zamanla bu dışarı atılır. Normal doğumda gerekmediği sürece cerrahi müdahale yapılmaz. Fakat sezaryen de karın kesilir bebek çıkarıldıktan sonra dikiş atılır. Dikişlerin iyileşme süreci ortalama 1 haftadır. En az 1 hafta boyunca annenin istirahat etmesi lazımdır. Normal doğum da ise iyileşme süreci daha kısadır Çoğu anne doğum yaptıktan hemen sonra ayağı kalkıp normal hayatına geri dönebilmektedir.

Tüm sağlık kontrolleriniz normal ve yolunda ise çoğu uzman normal doğum yöntemini önermektedir. Sizin için en doğru yöntemi ise kendi uzmanınız karar verilmelidir. Bu nedenler bu süreçte sağlığınız için mutlaka uzmanınızın önerdiği yöntemi seçin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ