Normal Doğum Sonrası Hakkında Tüm Merak Edilenler

Normal Doğum Sonrası Hakkında Tüm Merak Edilenler

Doğum her canlıda olduğu gibi biz insanlarda da en önemli konulardan biridir. Günümüzde insanlar normal (vajinal) doğum ve sezaryen doğum olarak iki şekilde doğum yapabilmekteler.

Normal Doğum Sonrası

Normal doğum sonrası hakkında bilgi vermemiz gerekir ise, anne doğum sonrası hem bebeğinin sağlığı, bakımı, emzirmeye alışma dönemi, lohusalık sendromu ile uğraşır iken hem de kendisinin sağlığını ve psikolojisini normal doğrum sonrasında korumaya çalışmaktadır. Önceliği bebek olan bazı anneler kendi sağlığını ikinci plana atarak, öncelikle onun sağlığı, düzeni ve bakımı ile ilgilenmektedirler. Fakat asıl olması gereken annelerin hem kendine hem de bebeğe aynı özeni, ilgiyi ve dikkati göstermeleridir.

Doğum Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Doğum sonrasında hem kendinizin, hem bebeğinizin doktor kontrollerini mutlaka takip etmelisiniz.
  • Bebeğinizin aşı takvimini göz önünde bulundurmalı ve takip etmelisin.
  • Aldığınız kiloları dengelemek için egzersiz ve dengeli beslenme programları konusunda mutlaka bilir bir kişiye danışmalısınız.
  • Doğum sonrasında doktor ne zaman tavsiye eder ise, o zaman cinsel ilişkiye girmelisiniz.
  • Doktor tavsiyesi haricinde herhangi bir müdahalede bulunmamalı, kendinizce karalar almamalısınız. Bu dönmede kimsenin dediğine kulak asmamalı, kulaktan dolma bilgilerle ilerlememeli, adet döneminiz henüz başlamamış olsa dahi doğum kontrol planınızı yapmalı ve korunmalısınız.
  • Enfeksiyon, virüs ve gaz riskine karşılık her zamankinden daha dikkatli olmalı ve doktorunuzun verdiği ilaçları düzenli olarak kullanarak, verdiği tavsiyeleri harfiyen uygulamalısınız.

normal-dogum-sonrasi-hakkinda-tum-merak-edilenler

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ