Normal Doğum Yapmanın Anne ve Bebek İçin Avantajları Nelerdir?

Kadınların hayatlarındaki en zorlu dönem olan hamilelik ve doğum oldukça önemlidir. Bir bebeğin dünyaya gelmesi iki yöntemler olmaktadır. Bunlar normal doğum ve sezaryendir. Uzmanlar tüm kadınlara mecbur kalmadıkça sezaryen yöntemini seçmemeleri gerektiğini vurguluyor. 

Normal doğum çoğu kadın tarafından daha kolay ve sonrasında daha çabuk iyileşme dönemi olduğu için tercih edilmektedir. Çoğu kadın ise normal doğum yapmaktan korktuğu için sezaryen yöntemine başvurmaktadır. Uzmanlar mecbur kalmadıkça keyfi sezaryen yapılmaması gerektiğini vurguluyor. Çünkü normal doğumun daha çok avantajı bulunmakta ve annelik duygusu daha fazla hissedilmektedir. Anne adayları için normal doğum yapmanın avantajları;

Normal Doğumun Bebek İçin Avantajları

Normal Doğumun Bebek İçin Avantajları

  • Normal doğum yönteminde bebeğe herhangi bir anestezi işlemi yapılmaz. Yeni doğan bebeklere doğum esnasında yapılan anestezi işlemi sağlık açısından büyük risk taşımaktadır.
  • Normal doğum ile dünyaya gelen bebeklerin solunum yolları ile ilgili problemleri daha azdır. Bebeğin doğum sırasında dışarıya çıkarken aldığı baskı akciğerlere etki eder.Akciğerlerdeki baskı amniyon ismi verilen suyun atılmasını sağlar. Buda solunum ile ilgili tüm riskleri azaltmaktadır.
  • Normal doğum ile doğan bebeklerin anne ile arasındaki bağ daha kuvvetli olur. Bebekler anne memesini daha çok yer ve daha kolay bulur.

Normal Doğumun Anne İçin Avantajları

blank

Normal Doğumun Anne İçin Avantajları

  • Normal doğum yapan anne adayları bebeğin içerisinde yaşadığı plasentayı vücudundan kendiliğinden atar.
  • Anne adayları normal doğumdan sonra günlük hayatlarına daha çabuk döner ve daha erken ayağa kalkar.
  • Normal doğumda rahim açıklığı çok dar olmadığı sürece anneye herhangi bir kesik, dikiş işlemi yapılmaz. Buda enfeksiyon ve kanama gibi durumların önüne geçer.
  • Anne adayları normal doğumda çocuklarının dünyaya gelmesi için saba sarf eder, ıkınır. Buda anne ve bebek arasında ki bağı daha da güçlendirir.
  • Son olarak normal doğum yapan anne adaylarında sonraki doğumlar daha kolay geçer.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ