Ödev Yapmak İstemeyen Çocuğa Nasıl Davranmalı?

Ödev Yapmak İstemeyen Çocuğa Nasıl Davranmalı?

Ödev sorunları anne babaların olduğu gibi öğretmenlerinde en fazla şikayet ettikleri konulardan… Anne babaları elinden geleni yapmalarına rağmen çocuklar ödevi yapmama isteğini yenemiyorlar.

blank

Aileler ilk olarak “Ödev yapmak istemeyen çocuğa nasıl davranmalı?” sorusunun cevabını kendi içlerinde vermeliler. Daha sonra çocuklarına yönelmeliler. Aslında bakılırsa, ödev yapmak hiç kimsenin zevk alarak yaptığı birşey değil. Çocuklar daha çok bu zamanda Tv, bilgisayar, tablet, arkadaşlarla dışarı gitmek varken ödevi yapmaktan kaçınır ve akıllarındaki şu düşünceden dolayı zevk almazlar.

blank

Bir çocuk ödevlerini dört dörtlük yapabilmesi için bunların hepsinden vazgeçmesi gerekiyor ama bu devirde çabucak vazgeçmek o kadar da kolay değil.

Ödev yapmak istemeyen çocuğa nasıl davranılır, sorusuna gelirsek ilk olarak çocuğunuzla bir anlaşmaya varın ve günde en az ne kadar ders çalışabileceğini öğrenin. Çocuğun söylediği saatten yarısını çıkararak, “Senden o kadar fazla değil, sadece yarısı kadar çalışmanı istiyorum.” diye  belirtin.

Çünkü ilk olarak yapmanız gereken çocuğun ödev yapma alışkanlığını kazanmasını sağlamaktır. Ve kesinlikle her gün belirlenen saatlerden dışarı çıkmayın bu arada televizyon başında ya da uzanarak ödevi yapmaması gerektiğini belirtin. Kontrol sizin elinizde olsun ve belirlediğiniz ödev  yapma saatlerinin asla altına düşmeyin veya üstüne çıkmayın. Bunun için çalışma masasına bir alarm kurarak saatleri kontrol altına alabilirsiniz.

Ayrıca onun motivasyonunu da arttırın, isterse belirlenen saatin üstüne çıkabileceğinden bahsetmelisiniz. Böylece çocuğunuz belirtilen saatin üstüne çıktığı takdirde onun gururuna yansıyacaktır. Ve daha çok hırs yapacaktır.

Ödevi yapmak istemeyen çocuğa nasıl davranılır? Sorusunun cevaplarından biri de kesinlikle hırsla değil azimli çocuklar yetiştirilmelidir. Hırslı çocuklar ilişki odaklı iken, azimli çocuklar görev odaklı  olup Üzerine düşen tüm görevleri yaparlar. Ve bu alışkanlıkların kazanılması için 21 gün boyunca pes etmeden tekrarlamanız gerekmektedir.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ