Öfkeli ve Agresif Çocukları Anlamak

Öfkeli ve Agresif Çocukları Anlamak

Evet, çocukların öfkelenmesi konusunda birçoğunuz sıkıntı yaşamışsınızdır. Bazen yersiz olan bu öfkelenmeler ebeveynleri de çileden çıkarır. Öyle ki ne yapacağını şaşıran oturup kendisi de ağlayan anneler vardır. Bazen ağır cezalar verilmek bile istenir. Sizin de bildiğiniz belki de yaşadığınız üzere öfkelenen agresif çocuklar karşısında çaresiz durumda kalınır.

sinirli-cocuklarin-davranislari

Öncelikle öfkelenen ve nerdeyse doğuştan sinirli olan agresif çocukların sizden neler istediğine bakın. Sizden bir eşyayı isterler elde edemeyince öfke nöbetleri başlar. Tabi siz verip susturma taraftarı olursunuz. Tabi istenilen şey makulse istediğini yapmak-vermek güzeldir. Birde kendisine, kardeşine ve çevresine zarar verebileceği şeyleri isterse ne olacak? Günümüzde ki çocuklara dikkat edersek, neredeyse hepsi yetişkinleri avuçlarının içine almış durumdadır.

sinirli-cocuklar

Bütün bu öfke nöbetlerini kolay bir şekilde atlatabilmek için öncelikle tüm ailenin çocuklara karşı tutumu ve duruşu organize ve tutarlı olmalıdır. Siz bir davranışın yanlış olduğunu söylerken eşiniz tam tersi şekilde yaklaşmamalı. Bu durumda çocuk arada ki uyumsuzluğu anlayıp bundan istifade edecektir. Her istediğini istediği zaman elde edemeyeceğini anlamasına yardımcı olmalısınız. O sizinle oyun oynamak isterken, bir şey anlatmak isterken eline bir şeyler tutuşturmayın. Çünkü çocuğun size ihtiyacı var oyuncağa, telefona, tablete değil.

cocuklar-neden-agrasif-olur

Onunla yeteri kadar vakit geçirip yaşına uygun oyunlar oynamalısınız. Öfkelenen çocuğunuz varsa ona ya yeteri kadar zaman ayırmamışsınızdır. O da kendisini fark etmeniz için kırıp dökmeye alışmıştır. Sizin kızmanız bile onunla ilgilenmeniz demektir ve bu bile onu mutlu eder daha çok onu görmeniz için daha çok öfkelenir. Ya da sizi bu duruma alıştırmış ağlayıp sızlanarak sinirlenerek istediğini elde etmeye alışmıştır.

Öfkelenen çocuğu öncelikle neden öyle davrandığını anlayıp onun gerçek ihtiyacına cevap vermelisiniz. İlk anlarından itibaren kararlı davranışlarla güzel sağlıklı çocuklar yetiştirebilmeniz dileğiyle.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ