Çocuklara Oda Toplama Alışkanlığı Kazandırma

Çocuklara Oda Toplama Alışkanlığı Kazandırma

Günümüzde yirmi yaşına kadar gelmiş ve hala da değil odasını yatağını toplamayan toplasa da beceremeyen bireyler vardır. Bu kişiler hayatlarının belli dönemlerinde toplu yaşam alanlarında yaşamak durumunda kaldıklarında oldukça zorluk çekmekte ve uyumsuzluk yaşamaktadırlar. O halde çocukluk yaşata sorumluluk bilincini çoğunuza verip onun becerisini arttırın. Bu o kadar kolay mı? Topla deyince topluyorlar mı? Diyenlerinizi duyar gibiyim. Sizde çocuklarınıza oda toplama alışkanlığını oyunla kazandırın.

yalan-soyleyen-cocuklar

Doğru duydunuz çocuklar büyümeyi ve büyükler gibi davranmayı çok severler değil mi? siz de onlara  -hani büyüdün mü? -bak ben kendi oda mı yatağımı topluyorum- gibi cümleler kurmanız onları teşvik edecektir. Evet, çocuklarınıza oyunla oda toplama alışkanlığı kazandırın. Kendi aranızda yarışlar yapıp belli zamanlar verip bir alarmla ya da başladı komutuyla toplamaya başlayabilirsiniz buna. Hatta kardeşi varsa onlar arasında yarış yaptırabilirsiniz. Bazen sonucu beğenmeyip yardımlaşmaları fikrini onlara sunup o zaman daha güzel toparlayacaklarını söyleyebilirsiniz. Ve de sonunda yaptıkları nasıl olursa olsun -çok güzel oldu yoruldunuz ve ödülü hak ettiniz- deyip bu işi daha da eğlenceli hale getirmek yine sizin elinizde.

REKLAM ALANI

daginik-oda

Sonuç ne olursa olsun dedim çünkü biz büyükler bile yatığımız bir iş beğenilmediği zaman yapmaktan hoşlanmayıp beğenilip ilgi gördüğünde de heyecanla yaparız. Bunu sizde yaşamışsınızdır mutlaka. O yüzden çocuklara bir şeyler kazandırmaya çalışırken lütfen onların yaptıklarını çok eleştirip düzelmeye hele ki beğenmemeye hiç kalmayın.

Hayatın birçok kuralını oyunlaştırarak çocuklara öğretebiliriz. Çocuğunuza oda toplama alışkanlığını oyunla kazandırın ve ne kadar fark ve gelişim olduğunu göreceksiniz. Çocuklar oldukça zekidir yeter ki onların dilinden konuşmayı bilin. Bu alışkanlığı kazanmış olması derli toplu düzenli olmasını sağlayacaktı. Bol oyunlu tertemiz düzenli ve güzel çocuklu evleriniz olsun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ