Çocuklar Neden Yalan Söylerler?

Çocuklar Neden Yalan Söylerler?

Çocuklar birçok sebepten dolayı yalan söylerler. Birde abartıları vardır tabi. Çocuklar neden yalan söylerler? Yaş aralığına göre yalan ve abartılarının sebepleri değişiklik gösterir. Bunu ayırt edip sebeplerini çözebilirseniz yalan söyleme nedenleri üzerine giderek nedenleri ortadan kaldıracak bir yol izleyebilirsiniz. Çocuklar neden yalan söyler? Sorusunu şu şekilde cevaplandırabilirsiniz. Küçük yaşlarda hayal dünyalarını yansıtan abartıları mutlaka olacaktır. Çocuklar çevrelerinde olan biten her şeyi kayıt eder ve yaşantısında uygular. Çünkü onun yanlış bir davranış değil de olağan bir durum olduğunu düşünür. Dikkat çekip ilgi görmek için yalan söylerler. Anne-babanın ve büyüklerin sevgisini paylaşmamak için kardeşleri, arkadaşları hakkında yalan söylerler.

Küçüklükten beri çok şımartılıp her istediğini elde eden çocuklar aile dışında da bu çok sevilip ilgi görme olayını devam ettirmek için aile dışındaki insanlara karşı yalana başvurabilirler. Arkadaşlarını kimseyle paylaşmak istemediklerinde yalan söylerler. Aile içinde şaka yapılırken bile söylenen gerçek dışı şeyler çocuklara olumsuz örnek olur. Peki ya çocukların yalan söylemesini önlemek için neler yapabilirsiniz. Çocuklar neden yalan söyler? sorusunun ve sizin çocuğunuz neden yalan söylüyor sorusunun cevabını vererek işe başlayabilirsiniz. Tabi ki en baştan aile içinde kendi davranışlarınızın tutarlı olmasına dikkat etmeniz en güzeli olacaktır. Onları başka çocuklarla ya da kardeşleriyle kıyaslamamalısınız.

cocuklar-yalan-soylermi

Çocuklarınıza her an yalan söyleyeceklermiş gibi bakmamalısınız. Yalan söylediklerini anladığınızda hemen yüzüne vurmak yerinde yalan söylemeye örnek bir davranış sergileyen bir olay gerçekleştiğinde olay üzerinden yalanın kötü bir şey olduğunu anlatmanız daha faydalı olacaktır. Çocuk kendisini sorgulayacak ve yanlış yaptığını anlayacaktır. Çocuklarınıza yeterli ilgiyi ve zamanı vermeyi kesinlikle ihmal etmeyin ve onun kıymetli olduğunu hissettirin.

Çocuklar neden yalan söylerler? Bu sorunun cevabını bulup gerekli önlemi aldığınızda olumsuz durum ortadan kalkacaktır. Dürüst güzel çocuklarınız olması dileğiyle.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ