Ağızda Yağ Çekme Nedir? Oil Pulling Uygulaması!

Son zamanlarda sıkça konuşulan konulardan biri olan ağızda yağ çekme işlemi Oil Pulling uygulaması olarak biliniyor. Evde çok basit bir şekilde uygulanabilecek olan bu yöntem kimileri tarafından ağızda yağ çevirme şeklinde de söyleniyor. Geçmişi Ayurveda temeline dayanan Oil Pulling uygulaması insan sağlığının ağız bölgesinden başlayarak korunmasını amaçlıyor. Bilindiği gibi yediklerimiz ve içtiklerimiz öncelikle ağzımızla temas ediyor ve bu yolla vücuda giriyor. Yani vücuda giren mikropların da kapısı olan ağzımız iç organlara ulaşmalarını sağlamış oluyor. Bu şekilde düşününce doktorların ağız ve diş sağlığını önemsememiz gerektiği ile ilgili uyarılarını daha iyi anlayabiliriz.

oil-pulling
Oil Pulling Nedir

Oil Pulling Uygulaması Nedir?

Ağızda yağ çekme yani Oil Pulling uygulaması ağzın arındırılması olarak tanımlanabilir. Temeli yukarıda da bahsettiğimiz gibi Hindistan’ın Ayurveda tıp tekniğine dayanır. Ayurveda tekniğinin genel amacı arınmaktır. Binlerce yıldan beri şifa bulmak için kullanılır. Ayurveda teknikleri ile hastalıklardan korunmak, hasta olmayı önlemek, arınmak ve temizlenmektir. Bu yöntemlerden biri olan Oil Pulling uygulaması da ağızdan başlayan beslenmenin daha sağlıklı hale gelerek mikropların vücuda erişimini engellemektir.

oil-pulling
Ağızda Yağ Çekme Nedir

Ağızda Yağ Çevirme Uygulaması!

Oil Pulling nasıl yapılır? Ağızda yağ çevirme olarak bilinen bu işlemin uygulanması çok basittir. İşte ağızda yağ çevirme işlemi…

Hindistan cevizi ve susam yağını eşit miktarlarda karıştırın. Ağzınızın içine alacağınız bu karışımı 15 – 20 dakika kadar bekletmeniz gerekiyor. Ancak karışımı ağzınızda kesinlikle çalkalamamanız gerekir. Hindistan cevizi ve susam yağı karışımı yutulmamalıdır. Ağzınızda bu yağları çevirin ve olabildiğince uzun süre bekletin. Bu yöntem ilk kez duyanlara hayli tuhaf gelse de Hindistan cevizi faydaları ve sussam yağının faydaları düşünülünce etkisi anlaşılacaktır.

Oil Pulling Faydaları!

Peki, ne işe yarar Oil Pulling? Oil Pulling neye yarar?

  • Uykusuzluğa iyi gelir.
  • Alerji üzerinde olumlu etkileri vardır.
  • Baş ağrılarını geçirir.
  • Bronşit hastalarına önerilir.
  • Yüksek olan kan şekerini düzenler.
  • Enfeksiyonel rahatsızlıklara olumlu etkisi vardır.
  • Böbrek rahatsızlıklarında denenebilir.
oil-pulling
Ağızda Yağ Çevirme Nedir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ