Ökse Otu Nedir? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Ökse Otu Nedir? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Ökse Otu Nedir? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Doğada yetişen, özellikle alternatif tıpta kullanılan birçok şifalı bitki vardır. Ökse otu bu bitkiler arasında ilk sırada yerini almaktadır. Ökse Otu birçok farklı yerde, farklı zamanlarda ağaçlara tutunarak tıpkı bir sarmaşık gibi büyüyerek gelişimini tamamlar. Ortalama ömürleri 70-80 yıl olan bu bitkilerin, geniş yeşil yaprakları vardır. Ve birçok hastalığa şifa olduğu bilinmektedir.

Ökse Otu Nasıl Kullanılır?

Ökse Otu Nasıl Kullanılır? Diye bir soru yöneltildiği zaman, akla ilk gelen diğer otlar gibi kullanılmaması gerektiğidir. Doğadaki birçok otu kaynatarak, demleyerek kullandığımız gibi çiğ olarak ta tüketebiliyoruz. Fakat ökse otunun çiğ olarak tüketilmesi farklı nöbetlere neden olduğundan dolayı, sağlık için problem teşkil etmektedir. Bu nedenle ökse otunun sıcak su içinde demlenerek içilmesi tavsiye edilmektedir.

okse-otu-nedir-faydalari-yan-etkileri-nelerdir

Ökse Otunun Faydaları                            

Ülkemiz dört mevsime ve farklı iklimlere sahip bir bölge olduğundan dolayı, birden çok şifalı bitkiye ev sahipliği yapmaktadır. Ökse otu da şifa bakımından zengin bitkilerimizden bir tanesidir. Ökse Otunun Faydaları:

  • Tansiyonu düzenleme konusunda yardımcı olduğu,
  • Epilepsi hastalarında düzenli kullanımda, nöbet sayısında azalma görüldüğü,
  • Ayrıca soğuk algınlığı, nefes darlığı, astım ve ishal gibi hastalıklara da iyi geldiği bilinmektedir.

Ökse Otunun Yan Etkileri

Birçok faydasının yanın da, Ökse Otunun Yan Etkileri de vardır. Meyveleri zehirli olduğundan bilinçsizce yenmemeli, sap ve yaprak kısımları çiğ olarak tüketilmemelidir.

okse-otu-nedir-faydalari-yan-etkileri-nelerdir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ