Oksijen Tedavisi Nedir? Kimlere Uygulanır?

Oksijen Tedavisi Nedir? Kimlere Uygulanır?

Sağlıklı kişiler vücutları için gerekli olan oksijeni nefes alma yoluyla alırlar. Fakat bazı hastalıklara yakalananlar ve bazı şartlar içinde bulunanlar için nefes yoluyla aldıkları oksijen yeterli olmayabilir. Bu şartlarda olan kişilere uygulanan işleme oksijen tedavisi ya da oksijen terapisi adı verilir. Bugün Sağlık kategorimizde yayınlanmak üzere oksijen tedavisi nedir? – Oksijen terapisi kimlere uygulanır? Gibi soruları cevaplamaya çalışacağız. Aynı kategorimizde yer alan Adet Görememe Nedir? Amenore Ne Demek? Konulu yazının da fayda sağlayacağını düşünüyoruz. Oksijen terapisi nedir diye merak ediyorsanız bu sorunuzun cevabı yazımızın devamındadır.

oksijen-tedavisi
Oksijen Tedavisi Nedir?

Oksijen Tedavisi Nedir?

Soluk alırken içimize çektiğimiz havada bulunan oksijen hayatımız için büyük önem taşır. Nefes almakta zorlanan kişiler normal olarak almaları gereken oksijeni alamazlar. İlave oksijen alımına yani oksijen tedavisi ihtiyaçları vardır. Oksijen terapisi gören kişilerde yaşam standartlarında ve kalitesinde artış, daha sağlıklı uyumak, daha enerjik olmak gibi olumlu durumlar gözlemlenir.

oksijen-tedavisi
Oksijen Terapisi Nedir?

Kimlere Oksijen Tedavisi Uygulanır?

Kimlere oksijen tedavisi uygulandığı da bu konuyla ilgilenenler tarafından sıkça merak edilir. Bu soruya yaşamı için gerekli ve yeterli olan oksijeni doğal yollarla alamayan kişilere uygulanmasının yapılmasının uygun olduğu şeklinde cevap verilebilir. Aşağıda oksijen terapisi uygulaması gerekli olan hastalıklar ve rahatsızlıklar maddeler halinde sıralanmıştır.

  • KOAH kısa adıyla bilinen Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı olanlar
  • Zatürre teşhisi koyulmuş olan hastalar
  • Astım tedavisi görenler
  • Yeni doğan bebeklerde akciğerin normalden az gelişmiş olması halinde
  • Kalp yetmezliğinde
  • Kistik fibros rahatsızlığında
  • Uyku apnesi olanlarda
  • Akciğer hastalıkları olan kişilerde
  • Solunum sisteminde çeşitli sebeplerle travma olanlarda

Bir kişinin oksijen tedavisi ihtiyacı olup olmadığına doktorlar karar verir. Doktorlar tarafından hastaya kandaki oksijen miktarının tespiti için bir test uygulanır. Ayrıca nabız oksimetresi ile de kandaki oksijen ölçülebilir. Kandaki oksijenin normal seviyeden daha az olması, o kişinin oksijen terapisi görmesi için yeterli bulgu olarak değerlendirilir.

oksijen-tedavisi
Oksijen Tedavisi Kimlere Uygulanır?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ