Okul Öncesi Çocuklarda Kişisel Temizlik

Okul Öncesi Çocuklarda Kişisel Temizlik

OKUL ÖNCEKİ ÇOCUKLARDA KİŞİSEL TEMİZLİK

Okul öncesinde çocuğa kişisel temizliği aşılamak çocuğunuzun daha sağlık bireyler olarak hayatlarına devam etmelerinde önemli adımlardan biridir. Okul önceki çocuklarda kişisel temizlik muhakkak aşılanması gerekir ve bu olumlu bir davranış olarak çocuklarınıza yansır.

okul-öncesi-cocuk-egitimi

KİŞİSEL TEMİZLİKTE EL TEMİZLİĞİ

El ve vücut temizliğimizin en önemli noktası sabun kullanmaktadır. Muhakkak sabunu tercih etmelisiniz sabun yerine kolonya ıslak mendil kullanmak ellerinizi yeterince temizlemez. Çocuğunuza uyumadan önce yemeklerden önce oyun oynamadan önce dışarıdan eve gelince muhakkak ellerin yıkanması gerektiğini öğretmelisiniz.

cocuklarda-temizlik

TIRNAKLARIN TEMİZLENMESİ

Çocuklarınızın en çok kirlenen yeri tırnaklarıdır ve kolay bir şekilde mikroplanmaya olanak sağlarlar tırnakların haftada bir kesilmesi gerekmektedir. Çocuğunuzun kendi tırnaklarını kesmesini öğretmelisiniz.

okul-öncesi-temizlik

SAÇIN TEMİZLİĞİ

Okul önceki çocuklarda kişisel temizlik noktasında önemlilerinden biri saç temizliğidir ve bunun önemine ve öğretilmesine gereken özen verilmelidir. Haftada iki defa saç temizliği yapılmalıdır ve düzenli olarak saçlar taranmalıdır. Çocuğunuz için şampuan tercihini alerji oluşturmayacak şampuanları tercih etmelisiniz.

DİŞ HİJYENİ

Sadece fırça yardımı ile dişleri temizleyeme eğitimine başlanması 2 yaşından sonra yapılmalıdır daha sonraki yaşlarda fırçanın üstüne çok ufak bir parça macun ile temizliği alışkanlık haline getirilmesi gerekir. Devamlı çocuğunuzu bu alışkanlık üzerine teşfik etmek sizin elinizdedir ve bu alışkanlık çocuğunuzun hayatının bir parçası olacaktır. Eğer çocuğunuz diş fırçalamak için isteksizler ise çocuğunuz ile berber dişlerinizi sizlerde fırçalamalısınız günde 2 kez bu uygulamayı yapmalısınız.

dis-temizligi

ÇOCUĞUNUZUN BEDENİNİN TEMİZLİĞİ

Aile büyüğü olarak çocuğunuzun haftada iki defa olmak üzere banyo yapmasını sağlayabilirsiniz genelde yazın sıcakta çocuklarınız çok terler ve dışarıdan birçok mikrop üstlerinde olur bu yüzden yazın banyo alışkanlığına daha fazla önem ve özen gösterilmelidir. Okul önceki çocuklarda kişisel temizlik unsuruna çok dikkat etmeli çocuğunuza bu olumlu davranışları aşılamalısınız.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ