Okul Öncesi Eğitim Kitapları ve Alternatif Seçenekler

Okul Öncesi Eğitim Kitapları ve Alternatif Seçenekler

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM KİTAPLARI

Okul öncesi çağda olan çocukların eğitiminde önemli bir işlevi olan eğitim kitapları görsel ve yazı içeriği ile okul öncesi yaş grubunun öğrenme kapasitesi ve öğrenme şekline göre tasarlanmaktadır. Okul öncesi eğitim kitapları içerik olarak incelendiğinde genel olarak dış dünyayı tanımaya yönelik temek kavramlar içermektedir. Çocuğu yaşama hazırlayan bu eğitim materyalleri çocuğun duygu düşünce dünyasının oluşumu ve gelişimi için öneme sahiptir. Kişilik gelişiminin oluşumuna önemli katkıda bulunan bu kitaplar eğitsel açıdan önem taşımaktadır. Yazımızda aynı zamanda ebeveynlerede yol gösterici, onların da keyifle okuyacakları ve çocuklar kadar ebeveynlerinde ihtiyaç duydukları duyguları hatırlatacak kitaplarımıza yer vereceğiz. Okul öncesi eğitim kitaplarının özelliklerini mercek altına aldığımızda şu özellikleri öne çıkartabiliriz.

okul-oncesi-kitaplara-alternatif

okul-oncesi-alternatif kitaplar

cocuklara-alternatif3
BOYUTLAR

3-6 yaş grubu için tasarlanan eğitim kitapları boyut olarak genellikle büyük boyutlu olarak tasarlanır. Onların sayfalarını karıştırmaktan hoşlanan bu yaş grubu için daha büyük sayfa boyutları daha kolay olduğu için daha uygundur.

KÂĞIT

Okul öncesi eğitim kitapları özellik olarak öne çıkan en önemli detaylardan biri de kâğıtlarıdır. Çocukların sayfaları daha çok karıştırmayı sevdiği için kâğıtlarının kaliteli ve dayanıklı yapıda olması gerekmektedir. Ayrıca sayfaların çok ince yapıda olmaması sayfanın rahatça çevrilebilmesi için kalın yapılı kâğıtlı sayfaların tercih edilmesi çocuğun kitaba olan ilgisini artıracaktır.

KAPAK YAPISI VE CİLT

Kapak yapısı içeriğe uygun olarak canlı renkler ve az sayıda figür içermelidir. Bu yaş grubundaki çocuğun algı seviyesine uygun olarak az sayıda renk ve az sayıda figür kullanılarak çocuğun ilgisi çekilmelidir.

HARFLER

3-6 yaş grubu özelliklerine uygun olarak büyük puntolu ve gözü yormayacak stilde olması gerekmektedir.

İÇERİK

Okul öncesi eğitim kitapları içerik olarak da detaylı şekilde düşünülerek tek konu etrafında kurgu yapılmalıdır. Küçük yaşta olan çocuğu kavrayabileceği kurgu detaya girilmeden az sayıda olayla aktarılmalı, çocuğun ilgisi dağılmamalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ