Okul Öncesi Etkinlik Fikirleri

Okul Öncesi Etkinlik Fikirleri

Henüz ilkokul çağı gelmemiş çocukların anaokulunda öğrenme süreçleri hızlandırılmaya çalışılır. Bu kapsamda okul öncesi etkinlik fikirleri uygulamaya alınır. Okul öncesi etkinliklerinin amacı çocukların duygusal, sosyal, görsel ve işitsel zekalarının pozitif desteklenmesi, okul çağına sağlıklı bir şekilde hazırlanması ve kişisel gelişimlerine katkıda bulunulması olarak biliniyor.

Anaokulu etkinlik fikirleri ile ayrıca çocuklara paylaşmak, sabırlı olmak, empati yeteneği, arkadaşlarla iyi geçinmek, grup çalışmalarında yer alabilmek gibi yeteneklerde kazandırılır. Okul öncesi etkinlik fikirleri ile çocukların henüz keşfedilmemiş bireysel yetenekleri de ortaya çıkartılmaya çalışılır. Peki, nedir okul öncesi etkinlikleri?

Okul Öncesi Resim Etkinlikleri

Okul öncesi resim etkinlikleri kreş ve anaokullarında bireysel ya da gruplar halinde düzenlenen etkinliklerdir. Okul öncesi etkinlik fikirleri ile çocuklar öğretmenlerinin gözetiminde kendilerine verilen belirli konularda resim yapmaya yönlendirilir. Hayal dünyalarını sergileyebilecekleri bir yol bulmuş olan okul öncesi yaştaki çocukların bir yandan resme olan yetenekleri keşfedilmeye çalışılırken, diğer yandan eğlenceli zaman geçirmeleri sağlanır.

Okul Öncesi Müzik Etkinlikleri

Müziğe ilgisi olan çocukların bu yetenekleri okul öncesi müzik etkinlikleri ile anlaşılabilir. Kimi zaman doğuştan, kimi zaman sonradan edinilen bu yetenek okul öncesinde yapılan çeşitli etkinliklerle desteklenir. Okul öncesi etkinlik fikirleri arasında olan okul öncesi müzik etkinlikleri genellikle grup çalışması şeklindedir. Çocuklardan korolar oluşturulur, çocuk şarkıları ezberletilir. Yapılan etkinlik sonunda çocukların ezber yetenekleri de geliştirilmiş olur. Neşeli zaman geçiren çocuklar bu etkinliklerle okul yaşamını sevmeye de alıştırılır.

Okul Öncesi Doğa Etkinlikleri

Çocuklara doğa sevgisini aşılamak, doğayı korumayı öğretmek amacıyla düzenlenen okul öncesi doğa etkinlikleri anaokullarında genellikle açık havada düzenlenir. Bu etkinliklerde bazen bir fidan ekimi gerçekleştirilir, bazen bir fidanın gelişimini çocukların takip etmesi sağlanır. Okul çağında görecekleri Fen Bilgisi dersine hazırlık olarak da nitelenebilen doğa ile ilgili etkinlikler çocukların duygusal gelişimine katkı sağlar. Okul öncesi etkinlik fikirleri içindeki doğa etkinlikleri dahilinde bazı okullarda hayvan sevgisinin kazandırılması için yapılan çalışmalar da yer alır. Sokak hayvanlarının beslenmesi, doğadaki hayvanların yaşamlarına daha yakından şahit olunması gibi konular anaokulu ve kreşlerdeki etkinlikler arasındadır.

Sitemizdeki diğer sayfalarda Okul Öncesi Sanat Etkinlikleri başlıklı yazı da bulunmaktadır. Bu yazımızı da inceleyerek okul öncesi etkinlikler ile ilgili daha çok fikir sahibi olabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ