Anaokulu Çocukları için Yararlı Okul Öncesi Etkinlikleri

Anaokulu Çocukları için Yararlı Okul Öncesi Etkinlikleri

Yararlı okul öncesi etkinlikleri arayan anneler ve babalar bu yazı sizin için oldukça yararlı bilgiler taşıyor. Özellikle covıd-19 virüsüyle mücadele ettiğimiz şu dönemde okula gidemeyen, hatta sokağa çıkması bile yasak olan çocuklarımız eve hapsolmuş durumda. Özellikle anaokulu öğrencilerinin hem evde kaliteli vakit geçirmelerine yardımcı olmak hem de yararlı anaokulu etkinlikleri ile öğrenmeye devam etmelerini sağlamak için aşağıda bulunan anaokulu etkinlikleri çeşitleri neler adlı yazımızı okumalısınız.

Ayrıca Karantinada Çocuklarla Yapılabilecek Etkinlikler konulu yazımız da canimanne.com sitemizde

Okul Öncesi Etkinlikleri

Okul Öncesi Etkinlikler Çeşitleri Neler?

Çocuğunuzun 0-6 yaş aralığındaki oldukça açık olan algı ve öğrenme kapasitesini yararlı okulöncesi etkinlikleri uygulayarak artırmak isterseniz sizler için aşağıda hazırladığımız farklı etkinlikleri inceleyebilirsiniz.

Anaokulu Etkinlikleri

 Geometrik Şekilleri Öğreniyorum

Çocukların zorlandığı matematik dersinde bilmeleri gereken geometrik şekilleri keyif alarak öğrenmelerini sağlayan bir etkinliktir. Elişi kağıdına çizilmiş olan kare, dikdörtgen, daire ve üçgen şekillerinin sınır çizgilerine renkli bocuklar dizilir. Böylece çocuklar hem şekilleri öğrenir hem de boncuk dizerken ince motor becerilerini geliştirirler. Böylece çocuklarınıza eğlenirken öğrendikleri keyifli bir ortam sunmuş olursunuz.

Anaokulu Oyunları

 Minik Bahçıvanlara Bitki Yetiştirmeyi Öğretiyoruz

Çocuklarda gelişmesine oldukça önem verilen özgüven duygusunun gelişmesini sağlan okul öncesi etkinlikleri arasında yer alır. Çocuklar bitkinin tohum halinden çimlenme aşamasına kadar geçirilen süre zarfında da sabretmeyi öğrenirler.

Malzemeler:

  • Yumurta kabuğu,
  • Nemli pamuklar,
  • Tercih ettiğiniz bitkinin tohumu,
  • Tuvalet kağıdının rulosu,
  • Cd kalemi

Yapılışı:

Haşlanmış yumurtanın sadece tepesini kırarak içindeki yumurtasını çocuğunuza kahvaltıda yedirdikten sonra bu kabuğun içerisinde bitki yetiştirebileceğini uygulamalı olarak gösterebilirsiniz. Nemli pamukları yumurtanın içerisine koyup üzerine tohumları yerleştirin ve rulo kartona cd kalemiyle istediğiniz deseni çizdikten sonra yumurtayı kartonun üzerine oturtun. Yumurtanın kabuğuna da dilediğinizi çizdikten sonra hem eğitici hem de eğlendirici okulöncesi etkinlikleri hazırlamış olursunuz. Çocuğunuza her gün düzenli olarak sulaması gerektiğini hatırlatıp sabretmekle ilgili hikayeler anlatabilirsiniz.

Sevilen Çocuk Oyunları

Drama Etkinliği

Anaokulu etkinlikleri arasında ilk sırada yer alan bu etkinliğe okulöncesi tanışma etkinliği de diyebiliriz. Birden fazla çocuğu ilk kez girdikleri farklı bir ortama adapte etmek, öğretmenlerimiz için oldukça zorlayıcı olsa gerek. Bu sebeple onlara sunduğumuz bu drama anaokulu etkinlikleri ile çocukların eğlenerek daha kolay uyum sağlamalarını, birbirlerini tanımalarını ve okulu sevmelerini sağlayabilirsiniz.

Drama etkinliği; çocuklar arasında bir kura yapın ve bu kura sonucu çıkan kişiyi ebe olarak belirleyin.  Ayakta halka oluşturmalarını isteyerek ebeye ortaya geçmesi gerektiğini söyleyin. Ebe ortaya geçtiğinde işaret ettiği kişiye “pink” ya da “pog” der. Ebenin gösterdiği kişi bu sırada “pink” cevabını verirse kendi solunda bulunan arkadaşının adını 3 saniye içinde söylemelidir. “Pog” derse kendi sağındaki kişinin adını 3 saniye içinde söylemelidir. Adını hatırlayamazsa bu kişi ebeyle yer değiştirir. Ebe aynı anda “pink-pong” derse halkada bulunan herkes yer değiştirmelidir.

Okul Öncesi Etkinlikler

Kağıt Katlama Sanatı

El becerilerinin gelişmesini sağlayan, ince motor becerilerini geliştiren okul öncesi etkinlikleri arasında yer alır. En önemlisi de maddiyat içeren hazır hediyeler yerine sevdiği birine el emeğiyle yaptığı bir şeyi hediye verebileceğini böylece manevi değeri olan hediyelerin önemli olduğu bu etkinlik içerisinde uygulayarak öğretebilirsiniz.

Kağıt katlama uygulaması; Yeşil renkte bir kartonu silindir şeklinde keserek çiçeğin gövdesini oluşturabilirsiniz. Önceden çizdiğiniz rengarenk kartonları kenarlarından kesmelerini sağlayıp uçları birleşecek şekilde yapıştırmalarını ve ortaya da bir daire koyup yapıştırmalarını isteyebilirsiniz. Bu sırada makas ve yapıştırıcı kullanacakları için gözetim altında tutmalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ