Okul Öncesi İngilizce Eğitimi

Okul Öncesi İngilizce Eğitimi

Okul Öncesi İngilizce Eğitimi

Çocukları geleceğe hazırlamak ve hayatlarını kurmalarına yardımcı olmak için yapılması gereken şeylerden bir tanesi de dil eğitimi vermektir. Dil eğitimi çocukların sadece okula başladıktan sonra öğrenmesi gerektiği düşünülmemelidir. Okul öncesi dönem de de dil eğitimi çocuklara verilebilmektedir. Günümüzde baktığımızda en çok konuşulmasına ihtiyaç duyulan ve gerek okul hayatında gerekse iş hayatında en gerekli olan dil ise İngilizcedir. Bu yüzden İngilizce eğitimi çocuklar için çok önemli bir gereksinimdir.

Peki, İngilizce eğitimi çocuklara ne zaman verilmeye başlanmalıdır? Bununla ilgili farklı görüşler olmasına karşın çoğunluk dil eğitiminin okul öncesi dönemde verilmeye başlanmasının bir sakıncası olmadığı görüşündedirler. Çünkü okul öncesi dönemde çocukta var olan merak ve öğrenme isteği çocuğun dil öğrenmesini kolaylaştıracak etkiler yaratmaktadır. İngilizcenin çocuklara bu dönemde öğretilmeye başlanması onlara gerek dilin telaffuzu açısından gerekse daha kısa sürede dile hâkim olmaları açısında da büyük yaralar sağlayacaktır.

blank

Bu durum ayrıca çocuğun zihinsel gelişimini tamamladığı yedi yaşına kadar olan dönemde verilirse, olayları algılama kabiliyetini de artırarak çocuğun zihinsel gelişimine de katkı sağlar. Tabi bu yaşta verilen eğitim mutlaka doğru tekniklerle verilmelidir. Yani doğrudan okul çağındaki bir çocuğa verilen eğitimle aynı düzeyde ve aynı tekniklerle dil eğitimi verilmesi çocuklarda ters etki gösterebilir ve çocuk dil öğrenmeyi reddedebilir. Oyun, şarkı, tekerleme gibi yollar her zaman için daha akılda kalıcı ve eğlendirici nitelikteki örenme yollarıdır ve bu yollar tercih edilmelidir.

Ailelerin bu duruma daha bilinçli yaklaşarak çocuklarını doğru tekniklerle, temel İngilizce eğitimi verilen anaokullarına gönderebilirler. Çünkü anaokulları İngilizceyi çocukların İngilizceyle doğal bir ortamda karşılaşabilecekleri alanlardır. Bu şekilde eğitim alan çocuklar ileride akranlarına göre daha avantajlı konumda olabileceklerdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ