Okul Öncesinde Okuma Yazma Öğretilmeli mi?

Okul Öncesinde Okuma Yazma Öğretilmeli mi?

Çocuklarımız biz annelerin her şeyi! Ve biz onlar için her daim en iyisi olsun isteriz. Ama bazen bize göre iyi görünen şeyler genele bakıldığında pek de iyi olmayabiliyor. Çoğu anne çocuğu diğer çocuklardan bir adım önde olsun istiyor ve hal böyle olunca çocuk biraz yarış atı muamelesi görüyor. Sürekli bir yarıştırma ve birinci olma içgüdüsüyle yıpranan çocuklarla dolu şu sıralar etrafımız. Bu hırslar ile birçok ebeveyn çocuğuna okul öncesi eğitimi adı altında okuma yazma eğitimi de veriyor. Bu şekilde çocuk yaşıtlarından önce okumayı ve yazmayı tam anlamıyla öğreniyor. Peki, ama çocuk ilkokula geçtiği zaman ne oluyor? Çocuk sınıfta yaşıtları en baştan öğrenirken okuma yazmayı kendi sıkıntıdan ne yapacağını şaşırıyor ve okul onun için sıkıcı bir yer haline gelmeye başlıyor. Bu şekilde okuldan uzaklaşan ve gitmemek için direnen bir birey meydana gelmiş oluyor.

canım anne-335

Okul öncesi her davranış ve eğitim çocuğun gelişimini son derece etkilemektedir. O yüzden evde verdiğimiz eğitimi kaliteli hale getirmeliyiz ki çocuk mutlu ve huzurlu bir biçimde sevdiği ortamda güvenle büyümeli. Peki, çocuğumuzu hem eğlendirip hem de yeni şeyler öğrenmesini nasıl sağlayabiliriz bir fikriniz var mı hanımlar? Ben kendi çocuğum ile yaptığım bir aktiviteyi sizlere fikir olabilmesi için paylaşmak isterim. Örneğin; istediğiniz modelde makarnaları sulu boya ile istenilen renkte çocuğunuz ile boyayın daha sonrasında düz bir kâğıdın üzerinde etrafını çevreleyecek şekilde yapıştırın. İşte size kolay çerçeve!

Hanımlar sizler de evlerinizde çocuklar için zekâ oyunları ve çeşitli aktiviteler ile onları geleceğe çok daha iyi hazırlayabilirsiniz. Unutmayın bugünün çocukları bizlerin yarınları demektir, onlar bizim geleceğimiz!

canım anne-333

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ