Okula Yeni Başlayacak Çocuklar İçin Öneriler

Bu yıl okula yeni başlayacak öğrencilerin zorlanma yaşamaması için ailenin yapması gerekenleri içeriğimizden bulabilirsiniz.

Okula yeni başlama evresi çocuklar için yeni bir adım, değişim ve yeni bir ortam olduğu için ilk zamanlar korkutucu gelebilir. Çoğu çocuk evinden ayrılıp yeni bir ortama adapte olmayı red edebilir. Sürekli annesinin yanında olmasını isteyenler, okula gitmemek için ağlama krizine girenler, okulda eve gitmek için bahaneler bulup ağlayan çocukların sayısı oldukça fazladır. Ailelerin bu durumları yaşamaması ve çocukların okula kolay adapte olması için aşağıda yer alan önerileri uygulamanızı tavsiye ederiz.

Okula Yeni Başlayacak Çocuklar İçin Öneriler

  • Çocuğunuz okula gitmek istemeyecektir. Siz de bu durumda kararlı olmalı ve onun üstüne gitmeden güzelce anlatmalısınız.
  • Özellikle annesinden ayrılmak istemeyen çocuklar için yaklaşık bir hafta annesi ile okula gidebilir. Bu şekilde adapte olma süreci daha iyi olacaktır.
  • Çocuğunuzu okula gitme konusunda cesaretlendirin. Orada yeni arkadaşlıklar edineceğini, daha çok eğleneceğini ve keyifli zaman geçireceği konsunda onu ikna etmeye çalışın.
  • Aynı sınıfa gidecek bir yol arkadaşı bulmasını sağlayın. Yanında tanıdık bir arkadaşının olması onu okula gitmeye daha da şevklendirecektir.
  • Ona güven duygusunu aşılayın. Çıkışta onu alacağınızı, bir sorun olduğunda hemen yanında olacağınız söyleyin. Bu şekilde kendini okulda güvende hissedecektir.
  • Okuldaki öğretmenleri ile işbirliği halinde olun. Herhangi bir sorunda siz olmadığınız da öğretmeninin müdahale etmesini sağlayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ