Dantel Havlu Kenar Modelleri

Dantel Havlu Kenar Modelleri

Genç kızlarımızın çeyiz sandıklarının başrol oyuncularından biri de havlulardır. Hamam takımları, el ve yüz havluları, ayak havluları ve mutfak havluları sandıkların müdavimlerindendir. Çeşitli renk ve edatlardaki havlulara dantel dokunuşuyla yeni bir kimlik kazandırmak da hanımların en sevdiği tığ işlerinden biridir. Evlenmesi yakın olan kızların evlerindeki en hummalı çalışmalardan biri de havluların kenarlarına dantel örmek ve örülmüş hazır kenarlıkları eşin dostun yardımıyla havlulara dikmek oluyor. Dantel havlu kenarı yapımı artık hanımlarımızın en usta olduğu tığ işlerinin başında geliyor.

dantel-havlu-kenar-modelleri-1   dantel-havlu-kenar-modelleri-4

Akrabalardan ya da yakın dostlardan havlu kenarı örnekleri toplanır, mevcut olanlar elden geçirilir. Eldeki malzemeler değerlendirilir ve küçük çapta bir sayım yapılır. Eksik havlu sayısı tespit edilir edilmez hemen gereği yapılır ve arkasından havluya uygun renk dantel ipi alınır. Dantel kenarlı süslemesi olmayan havlu asla çeyiz sandığına giremez bizim Türk evlerimizde.

dantel-havlu-kenar-modelleri-2

Danteli özellikle havlularda tercih eden hanımlarımız, havlu kenarı modelleri konusunda neredeyse tez yazacak uzmanlığa sahiptirler. Türlü çeşit modeli kendi aralarında değiş tokuş yapmanın yanı sıra, gittikleri misafirliklerde gördükleri modelleri bile bir çay içimi kadar kısa sürede öğrenmeye hatta uygulamaya başlayabilirler. Hal böyle olunca hanımların dantel havlu kenarı bilgileri tüm tığ işi örgülerin birinci sırasına oturmaya hak kazanıyor.

dantel-havlu-kenar-modelleri-3

Hanımlar havlu kenarı dantel modellerinde bazen tek renkli bazen de iki üç renkten oluşan modelleri tercih ediyorlar. Bu biraz da havlunun düz ya da desenli oluşuyla da alakalı olan bir durum. Düz renk havlularda ya havluyla aynı renk ya da zıt bir renkteki dantel kenarlar kullanılabileceği gibi; birkaç renkten oluşan modeller de oldukça şık duruyor. Kendinden desenli ya da renkli dokunmuş havlularda ise daha sade modelleri tercih eden hanımlar banyo şıklığında sınır tanımıyorlar.

dantel-havlu-kenar-modelleri-5

Sitemizin beğendiğiniz tüm sayfalarını sosyal medya hesaplarınızdan paylaşabilirsiniz. Örgü kazaklar bölümümüzden de ayrıca fikir edinebilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ