Orkide Çiçeğini Çoğaltma! Kendi Orkidenizi kendiniz Yetiştirin

Orkide yetiştirmek ve bakımı oldukça zordur. Ancak eğer püf noktalarını bilirseniz sizler de orkidelerinizi çoğaltabilir, kendi orkidenizi kendiniz yetiştirebilirsiniz. Orkide yetiştirirken öncelikle orkidenizin türünü öğrenmeniz gerekir. Türünü öğrenip ona göre bakım ve sulama yapmalısınız. Sulama işlemini orkidenin türü ve bulunduğu alana göre değişmektedir. Çok sıcak ortamda ise daha sık ılıman bir ortamda yetiştiriyorsanız daha seyrek bir sulama tercih etmelisiniz.

Bazı bölgelerde bulunan musluk veya kuyu suları çok sert olduğu için olumsuz etkileyebilir. Bunun içinde hazır su kullanmanız veya kaynamış soğutulmuş su kullanmanız orkideleriniz için daha iyi olacaktır. Bu şekilde olası olumsuzluklardan orkidenizi de korumuş olursunuz.

   Orkidenin türüne ve durumuna göre saksı değişim süresi değişmektedir. Ancak genellikle 2 veya 3 senede bir değiştirilmelidir. Saksı değişim süresinin geldiğini anlamak için köklerine bakabilirsiniz. Kökleri dışına çıkmaya başlamışsa, kahverengi ve siyah ölü kökler görünüyorsa saksıyı değişmeniz gerekir. Saksı dar geldiğinde bir büyük saksıya iyice temizlenip ve ölü kökler ayıklandıktan sonra diğer saksıya alabilirsiniz. Saksı değişiminde köküne zarar vermemeye dikkat etmelisiniz.

   Orkidenin yetiştiği ortamın sıcaklığı ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalıdır. 20 ile en fazla 25 derece arasındaki sıcaklık idealdir.

Orkidelerin gelişiminin iyi olması için düzenli olarak gübrelenmesi gerekir. Yaz aylarında 1 veya 2 haftada bir kış aylarında ise ayda bir gübrelerseniz daha sağlam ve çabuk büyüyecektir.

Bazı orkideler yılda 1 kez çiçek açarken bazıları ise 2 veya 3 kez açmaktadır. Bu süre orkidenin cinsine ve bakımına göre değişir.

Orkideler bayanların en çok sevdikleri ve tercih ettikleri çiçekler arasında yer almaktadır. Ancak bakımı konusunda yeterli bilgiye sahip olunmaz ise kısa sürede solar ve kurur. Orkide çiçeğiniz var ve çoğalmak mı istiyorsunuz? Bunun için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Kendi orkidenizi kendiniz yetiştirebilir, var olan orkidenizi çoğaltabilirsiniz. Orkide üretim ve çoğaltma için birçok yöntem bulunmaktadır.

Orkidenizi çoğaltmak için çeşitli yerlerinde kesip daha sonra steril kavanozlara koyarak gerekli olan beslenme ve koşulları sağlayarak rahatlıkla orkidelerinizi çoğaltabilirsiniz. Bunun yanı sıra ise ayırma işlemi ile de üretim, çoğaltma yapabilirsiniz.

Büyüme mevsimi gelen ancak daha çiçeklenmemiş orkidenizi köklenmiş olan yapıyı ikiye ayırarak çoğaltma, üretim işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için çiçeğinizi saksıdan çıkarınız ve fazla olan topraktan arındırınız. Ardından tam ortadan temiz bir bıçak ile ikiye ayırınız. Buruşmuş ve kuru yapraklar varsa bunları temizleyerek çiçeğinizi rahatlatın ve daha iyi hava almasını ve büyümesini sağlayınız. Dikim işlemi için iki ayrı saksı tercih etmeli ve önceki dikim seviyesinde dikmelisiniz. Bu şekilde dikimi gerçekleştirdiğiniz orkidelerinizi gölge ve nemli bir yere alınız. Ardından bir hafta kadar bekleyiniz ve normal bakım bölümüne alarak gerekli bakımlarını yapınız. Ayırma işlemi ile çoğalttığınız, ürettiğiniz orkideleri normal bakım alanına aldıktan sonra orkide bakımı ile ilgili bilgileri okuyarak ve öğrenerek doğru bir bakım yaparsanız eğer orkideniz 4 ile 6 hafta sonra yeni filizler vermeye, canlanmaya ve çiçek açma mevsimi, zamanı geldiğinde çiçek vermeye başlayacaktır. Sizlerde bu şekilde elinizde bulunan narin ve bir o kadar da mis kokulu olan orkidelerinizi çoğaltabilir ve güzelliklerine güzellik katabilirsiniz.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Selim dedi ki:

  Başlıkta orkidenin çoğaltılması diyor ama bu konuda bilgi yok

  1. asd dedi ki:

   Cevap

 2. Ayten dedi ki:

  Orkidemin yaprakları çok canlı ve sürekli yaprak çıkarıyor ama çiçek açmıyor ne yapmaliyim

 3. Ayışığı dedi ki:

  Yerini değiştirin 👍

BİR YORUM YAZ