Orkideyi Tekrar Canlandırmanın Yolları

Orkideyi tekrar canlandırmanın yolları nelerdir, orkide çiçek açtırmak için ne yapmalı içeriğimizden detayları öğrenebilirsiniz.

Çiçekler arasında oldukça hassas bir yapıya sahip olan fakat görüntü olarak oldukça güzel duran orkideyi çoğu kadın sevmektedir. Orkidenin bakımı diğer çiçek veya bitki türlerine göre daha zorludur.Doğru ışık, doğru sulama olmaz ise orkideniz ölür ve onu geri döndürmek neredeyse imkansızdır. Belli aşamalarda olan orkideleri tekrar canlandırmanın yolları bulunmaktadır. Bu yöntemler denenmiş ve sonuç alınmış yöntemlerdir. Ama her orkide de işe yaracak mı bilemeyiz. Deneyip görmenizde fayda vardır. Aşağıdan orkideyi tekrar canlandırmanın yollarını madde madde öğrenebilirsiniz.

Orkideyi Tekrar Canlandırmanın Yolları

  • Orkidenizin kökleri zarar görmüş ise öncelikle bozuk kökleri kesip temizleyin. Daha sonra ise iyice yıkayıp kurutun. Kuruduktan sonra kuru ve boş bir saksı içerisine koyun. Saksının şeffaf ve büyük olmasına dikkat edin. Daha sonra ise şeffaf bir poşet içerisine suya basıp çıkarılmış kağıt havlu peçete yerleştirin. Bu torbanın ağzını bağlayıp saksının üzerine oturtun. Direk güneş almayan fakat aydınlık olan bir yerde orkideyi bekletin. Zamanla tekrar canlanacaktır. Bu yönteme mini sera yöntemi denilmektedir.
  • Diğer bir yöntem ise sadece belli zamanlarda yapılmaktadır. Mayıs ayının ikinci haftasından sonra orkidenin çürük köklerini temizleyin. Bir kap içerisine su ekleyin ve orkideyi koyun. Bu orkideyi sadece sabah ve akşam direk güneş alan bir alanda 2 saat boyunca bekletin. Toplamda bir günde 4 saat bekletmiş olmanız gerekiyor. Yaklaşık 20 gün boyunca her gün aynı işlemi uygulayın. Her güneşe çıkardığınızda saksıdan çıkarıp bekletin. Daha sonra tekrar koyun. Köklenme başladığında şeffaf bir saksı içerisine çubuklar ile destekli bir şekilde ekin. Orkideyi bu defa direk güneş almayan ama açık alan olan bir yerde tutun. Orkideyi saksıya koyduğunuz zamandan itibaren sulamasını yapmaya özen gösterin. Sulama bir ay boyunca her akşam yapılmalıdır. 1 ay sonra orkideniz tekrar canlanacaktır.

Önemli Notlar:

blank
Orkideyi Tekrar Canlandırmanın Yolları
  • Orkideleri gereksiz ve fazla sulamak onları kaybetmenize neden olur. Orkide ışığı sever çok fazla suyu sevmez.
  • Köklerde çürüme başladığında hemen müdahale edip temizleyin. Aksi takdirde çürüme tüm bitkiye yayılacaktır.
  • Orkide dallarını mutlaka çam çubuklar ile destekleyin.
  • Orkide toprağına dikkat edin. Her toprak orkidenin yetişmesi için sağlıklı değildir.

Orkide bakımı ile ilgili sitemizde yer alan diğer içeriklere de göz atıp bilgi sahibi olabilirsiniz. Sizin de bildiğiniz ve etkili olan orkide çiçek açtırma yöntemleri var ise bizimle paylaşmak isterseniz instagram dan @canimannecom sayfamız üzerinden iletişime geçebilirsiniz.


Orkideyi Tekrar Canlandırmanın Yolları


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ