Oyun Çocuklardan Zekayı Geliştiriyor

Oyun Çocuklardan Zekayı Geliştiriyor

Çocukların hem bedenen hem de ruhen sağlıklı yetişip, mutlu bireyler olabilmeleri için onlara vereceğiniz sevgi, ilki alaka dışında oyun da büyük önem taşıyor. Oyun çocukların bedensel, zihinsel, sosyal ve dil yönünden gelişimlerine katkıda bulunur. Bununla birlikte hayal güçlerinin gelişmesi için de son derece önem taşır. Bu bağlamda çocuğun oyun oynamasına aracılık eden oyuncaklar da büyük önem taşır. Genel olarak bakıldığında oyun çocuklarda zekayı geliştiriyor.

zekayi-gelistiren-oyunlar

Uzmanlara göre çocuklar oynadıkları oyunlar yoluyla düşünmeyi, kendi başlarına karar alabilmeyi, sorumluluk sahibi olmayı, işbirliği yapmayı ve paylaşmayı öğrenir. Hayal güçlerini, becerilerini, konsantre olabilme yeteneklerini geliştirirler. Çocuklar oyun oynayarak kendilerini tanıma imkanı bulurlar. Her çocukta azda olsa bulunan saldırganlık ve hiperaktivite gibi durumları oyun sayesinde boşaltırlar. Çocuklar için oyun oynamak aynı zamanda bir sosyalleşme aracıdır. Değişik sosyal roller deneyerek duygularını dışa vurma olanağını elde ederler. Çevresini araştırır, objeleri tanır ve problemleri kendi başına çözmeyi öğrenirler. Özellikle sosyal açıdan bakıldığında büyük önem taşıyan kendini ifade edebilme rahatlığını kazanırlar, yeni sözcükler ve toplumsal birtakım kuralları öğrenirler. Tüm bunlar oyun oynayan çocukların zeka gelişimine katkıda bulunur.

oyun-hamuru-ile-zeka-gelistirme

Çocuğunuzun oyuncaklarını ve oynayacağı oyunları seçerken özenli davranmalısınız. Onları şiddete ve kötü alışkanlıklara yöneltecek oyunlardan ziyade zekasını geliştirebileceği oyunlara yöneltmeli, oyuncaklarını da onların ilgisine, gereksinimlerine ve yaşına göre seçmelisiniz. Örneğin 0-3 yaş aralığındaki bir çocuğun eline küçük parçalardan ya da tüy gibi yutabileceği ve sağlığı açısından zararlı oyuncaklar vermemelisiniz. Oyuncaklar ve oyunlar çocuğunuzun beş duyu organını da hitap edebilen, çocukların zekalarını geliştirmelerine yardımcı nitelikte olmalıdır. Bu konuda ailelere büyük bir sorumluluk düşüyor. Mutlaka gün içinde düzenli olarak çocuklarınızla oyun oynayın, mutlu olmalarını sağlayın ve onları gözlemlemeyi ihmal etmeyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ