Oyuncaklar Çocukların Karakter Gelişimi Nasıl Etkiliyor?

Oyuncaklar Çocukların Karakter Gelişimi Nasıl Etkiliyor?

Bütün oyuncaklar çocuklarınız için birer neşe kaynağıdır. Çocuklarınızın eğlenmesine ve güzel vakit geçirmesine yardımcı olurlar. Hemen her çocuk birbirinden çeşitli rengarenk oyuncaklara sahip olmakta. Bunların yanında oyuncaklar çocuklarınızın zeka gelişimi açısından oldukça önem arz etmektedir. Bütün oyuncaklar çocuklarınızın gelişimine katkı sağlayarak rengarenk olan hayal dünyalarının genişletir.

oyuncaklarin-cocuklara-faydasi

Siz anne ve babalara çocuklarınızı oyuncakları ile oynayıp vakit geçirmesini sağlamak yönünde önemli görevler düşmektedir. Ama unutulmamalıdır ki her çocuk kendi yaşına uygun ve gelişimine katkı sağlayacak oyuncaklara sahip olmalıdır. Çocuklarınız sizlerin onlara verdiği oyuncaklar sayesinde oynayarak becerilerini geliştirirler. Çocuklarınız başka çocuklar ile birlikte oyuncaklarıyla oynadıklarında iletişim kurma yeteneklerini, kendisini başkalarının yerine koyma yeteneğini ve eşyalarını başkalarıyla paylaşma yeteneklerini kazanırlar.

cocuklarda-oyun-oynamak

Oyuncaklar özellikle bebeklerin gelişimi için önemlidir. Mesela bebeğinizin önüne küçük bir oyuncak koyarsanız bebeğiniz ona ulaşmak için kollarını bacaklarının oynatacak, böylelikle de kasları gelişecektir. Oyuncakları ayrıca çocuklarınız için bir stres atma aracı olarak da görebilirsiniz. Çocuklarınızın ister erkek ister kızlar için olan oyuncaklarla oynamasına karışmak yerine onları serbest bırakarak cinsiyetlerinin farkına kendilerinin varmasına dikkat etmelisiniz. Özellikle erkek çocuklarınızın kızlar için tasarlanan oyuncaklar ile oynamasına ebeveynleri olarak karışmanız ters etki yaratabilmektedir.

cocuklar

Çocuklarınızın oynadığı oyuncaklar onların fiziksel ve zihinsel gelişiminde oldukça önem arz eder. Çocuklarınızın dengede durma kabiliyetini öğrenmesini sağlar. Çocuklarınızın yaşı ve cinsiyeti ne olursa olsun muhakkak oyuncaklar ile oynayarak büyümesi onların gelişimi açısından son derecede önemlidir. Çocuklarınızın silahlar ile oynaması ileride çevresine karşı saldırgan bir tutum içerisine girmelerine neden olmaktadır. Bu yüzden ebeveynleri olarak bu hususa dikkat etmelisiniz. Mesela savaş oyunları çocuklarına bir süreden sonra normal bir şeymiş gibi gelerek oyundaki kişileri öldürmesinden zevk almasını sağlayabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ