Resim Çizme Psikolojisi

Resim Çizme Psikolojisi

Tarihte matematik dehalarının çeşitli formüllerde kullanılan (pi sayısı, altın oran gibi) sabit sayıların şekillerinin olabileceğine yönelmiş, bu konuda araştırmalar yapmışlardır. Araştırmaların çoğu net bir sonuca ulaşmadan yarıda bırakılmış veya sona çok yaklaşmış veriler ortadan kaldırılmıştır. Fakat adımların ilerlemesinden anlaşıldığı kadarıyla amaçlanan durumun gerçekten de olabileceği görülmektedir. Düşünüldüğünde bahsettiğim sabit sayıların şeklini biliyor olmak ben dahil birçok kişiye büyük keyif verirdi. Resim çizmenin insana faydası, matematik gibi zor bir dalda bile keyif olarak karşımıza çıkmaktadır.

resim-yapma
İnsandaki şekilleştirme arzusu aslına bakılırsa milattan önceye kadar dayanır. O dönemde dünyada sosyalleşecek şartlara sahip olmayan insan dâhi, mağara duvarlarına resmetmeye değer bir şeyler bulmuştur. Yakınındaki kişiyi, yakaladığı avı veya sık kullandığı objeyi resmetmiş insanoğlu, kendinden sonrakilere bir şeyler anlatmak istediği için mi bu yola başvurdu yoksa sadece içinden geldiği için mi iz bıraktı tartışılır.

yagli-boya

Öyle ya da böyle, yazının icadından önce bile kendini ifade etmek resimle gerçekleştiriliyordu. İfade etme isteğini gidermenin bulunan ilk yolunun resim çizmek olduğu düşünülürse, resim çizmenin insana en büyük faydası milattan önce kendiliğinden açığa çıkmıştır.
Tüm bunlara bakıldığında resim çizmenin altında yatan sebepler açıkça görülmektedir. İnsanın hayatını ve iç dünyasını ifade etme arzusu ve şekillendirme merakı birleştirildiğinde, iç dünyasını şekle dökmek insan için büyük bir keyif haline gelmiştir.

cocuklarda-resim-meraki

Resim çizmenin de insana faydası bu doğrultu ilerlemektedir. Kişi resim çizerken karşısında iç dünyasını gösteren bir ayna varmış gibi hareket eder, çoğu zaman farkına varılmasa da bu böyledir. Ve anlattıkça azalan dertler paylaştıkça çoğalan sevinçler gibi resimle dışavurumun kişiye çok iyi geldiği bir gerçektir. Bazen yalnızlaşmak bazen sosyalleşmek için, bazen hatırlamak bazense unutmak için resim çizen kişi, aslında kendi terapisini yapmanın bir yolunu resim çizmekte bulmuştur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ