Parmak Kıtlatmanın(Çıtlatmanın) Zararları

Aranızda parmaklarını hiç çıtlatmamış olan var mı? Biz de öyle düşünmüştük, neden yaptığımızı bilmediğimiz ama yapmadan da duramadığımız tuhaf bir alışkanlık parmak çıtlatmak. Eklemlerin aniden genişlemesi ile eklem sıvısı içinde bulunan gazlar açığa çıkar ve bunlar üzerine baskı yapıldığında gazın dışarı çıkmasından ötürü çıtlama sesi gelir. Parmaklarınızı bir kez çıtlattıysanız, hemen arkasından çıtlatmanız için aradan 20-25 dakika geçmesi gerekir. Çünkü gaz ancak bu süre içinde yeniden eklemlerinizin içindeki sıvıya karışabilir. Eklem kaslarının gevşemesiyle çıtlatma kişide gevşeme ve rahatlama duygusu uyandırır.

parmak-kitlatmanincitlatmanin-zararlari-2

Yapılan araştırmalara göre bilinenin aksine parmak çıtlatma kireçlenmeye sebep olmadığı belirlenmiştir. Ancak parmak çıtlatan kişilerin, çıtlatmayanlara oranla kavrama güçlerinin daha zayıf olduğu tespit edilmiştir. Yapılan başka bir araştırmaya göre parmak çıtlatmanın eklemleri gevşettiğine dair kesin bir bulguya ulaşılamamıştır. Yaygın olan inancın aksine parmak çıtlatmanın kişiye düşünüldüğü kadar zarar vermediği uzmanlar tarafından açıklanmıştır.

parmak-kitlatmanincitlatmanin-zararlari-3

Parmak çıtlatmanın ilerde ellerde titremeye yol açtığı öngörüsünün de bugün hala netlik kazanmamış olduğunu belirtmekte fayda var. Kısacası parmak çıtlatan insanların ellerinde titreme ya da kireçlenme olacağına dair kesin bir şey söylemek mümkün değildir. Aynı şekilde kişinin çok fazla zarar göreceği düşüncesi de boş bir inanç olmaktan öteye geçememiştir.

parmak-kitlatmanincitlatmanin-zararlari-4

Parmaklarınızı çıtlatarak eklemlerinizi yerlerinden çıkarmadığınız sürece size çok fazla bir zararı olmadığını söyleyebiliriz. Ellerinizde titreme ya da uzun süreli ağrı varsa sebebi parmak çıtlatmaktan öte nörolojik bir olguya bağlanabileceğinden, en kısa zamanda bir uzman hekim desteği almanızda yarar vardır. Parmak çıtlatmayı alışkanlık haline getirenler için doktorlar kesin yasaklar koymadıkları gibi, abartmadan yapıldığında duyduğunuz rahatlık hissinin faydalı bile olabileceğinden söz ediyorlar. Görüldüğü üzere parmak çıtlatmanın uzun vadede kavrama bozukluğu ve yetersiz hissetme yaşamanız dışında, size çok fazla bir zararı olduğunu söyleyemeyiz.

parmak-kitlatmanincitlatmanin-zararlari-5

Sitemizdeki patik örgü modelleri için aşağıdaki linki tıklamanız yeterli olacaktır.

parmak-kitlatmanincitlatmanin-zararlari-1

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ