Patlamış mısırın faydası nedir

Patlamış mısırın faydası nedir

Arkadaşlar ailecek 2 haftada bir patlamış mısır yapar hep birlikte patlamış mısır yeriz söylemesi ayıp :olmaz inşallah. Çekirdeğe göre bence daha güzel :) Bizde çaydan sonra çekirdek ve peşinden de patlamış mısır geliyor. Merak ettim acaba patlamış mısırın faydası var mı diye …

Yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde patlamış mısırda bol miktarda antioksidan maddeler ile polifenoller adı verilen bitkisel kimyasalların bulunduğu ortaya çıkmıştır. Sağlık açısından son derece faydalı olan bu maddeler haricinde patlamış mısır sağlık açısından başka yararları ile de gündeme geliyor. Antioksidanlar bakımından zengin bir içeriğe sahip olması neticesinde özellikle kansere ve bağışıklık sistemini zayıflatan diğer bir takım hastalıklara karşı etkin koruma sağlıyor. Kalbe de iyi gelen mısır patlağındaki yüksek orandaki antioksindan içeriğin barınmasının en önemli sebebi ise bu yiyeceğin işlem görmeyen yani işlenmemiş bir yiyecek olmasından kaynaklanmaktadır. Patlamış mısır yararları yanında bir takım yan etkileri ve zararları ile de tartışma konusu oluyor.Patlamış Mısır Faydaları

Patlamış mısırın zararları

-Yüksek miktarda kalori içermesi çocuklarda ve yetişkinlerde aşırı tüketildiği takdirde obezite riskini artırıyor. – -Bitkisel yağların patlamış mısır yapımında kullanılması nedeniyle sağlık açısından fazla tüketilmemesi tercih edilmelidir.

Patlamış mısır kilo aldırırmı ?

Patlamış mısır kilo aldırır mı sorusuna yanıt verebilmek için öncelikle patlamış mısırda kaç kalori bulunuyor sorusunu yanıtlamak gerekmektedir. 100 gram patlamış mısır kalori bakımından 450 kalorilik bir değere sahiptir. Diğer bir ifadeyle, Sinemalarda satılan 250-300 gramlık orta boy patlamış mısır ve beraberinde içtiğimiz kola/gazoz türü içeceklerin beraberinde en az 1610 kalori ve 60 gram doymuş yağ içerdiğini biliniyor. Bu miktar, yetişkin bir kadının neredeyse bir günlük kalori ihtiyacına denk ve 3.5 adet çift köfteli hamburgerdeki kalori miktarına da eşdeğerdir.

Kısacası patlamış mısır özellikle fazla kilo sorunu olanlar için tüketilmemesi gereken bir yiyecek olarak tanımlanabilir. Tabi küçüklerin de ayda bir kezden fazla olmamak kaydıyla patlamış mısır tüketmelerinde çok ta bir beis görülmüyor.

patlamış mısır kilo aldırmayan atıştırmalıklar olarak kullanılacaksa yağda patlatmak yerine mikrodalga fırında patlatılması daha uygun olacaktır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ