PDW Testi Nedir? PDW Düşüklüğü ve PDW Yüksekliği!

PDW Testi Nedir? PDW Düşüklüğü ve PDW Yüksekliği!

PDW testi nedir? Sorusu kan sayımı testlerinden biridir şeklinde cevaplanabilir. PDW testi ile kanda bulunan trombositlerin büyüklüklerinin dağılımı ölçülür. Platelet Distribution Width’in kısaltması olan PDW; Türkçe’de “Trombosit Dağılım Genişliği” anlamına gelir. Bu testle ilgili merak edilenler arasında PDW düşüklüğü ve PDW yüksekliği de yer alıyor. Aşırı kanamalar ve nedeni belli olmayan kızarıklıklar, morluklar yapan PDW ile ilgili merak edilenleri yazımızın devamında sizler için ele aldık.

PDW Nedir? PDW Testi Nedir?

Kanda yapılan hesaplamalarda PDW; bir kişinin kanında bulunan ortalama trombosit büyüklüğünü gösterir. Bunun anlamı trombositlerin boyutlarının ne olduğu ve düzgün olup olmadıklarının öğrenilmesidir. PDW kan ölçümü ile öğrenilir. Trombositler kanın pıhtılaşmasını sağlayan hücrelerdir. Kandaki trombosit seviyesinin düşük ya da yüksek olup olmadığı PDW testi ile bilinir. Trombosit düşüklüğü kadar, yüksekliği de bir anormallik sayılır.

PDW Testi Gerektiren Durumlar

PDW Testi Hangi Durumlarda İstenir?

Doktorlar tarafından hastalarından PDW kan ölçümü istenmesi için gerekli haller vardır. Bunlar aşağıda sıralanmıştır.

  • Normalden çok adet kanaması
  • Kanın pıhtılaşması
  • Ciltte nedensiz oluşan morluklar
  • Burun kanamaları
  • Küçük yaraların ve kesiklerin devamlı kanaması
  • İç kanamalar
  • Ciltte lekeler, morluklar ve kızarıklıklar
PDW Yüksekliği Nedir?

PDW Yüksekliği Nedir?

PDW için yapılan testin sonucu trombositlerin büyüklüğüne bakılarak belirlenir. Bu değerler trombositlerin genç veya yaşlı olduğu konusunda fikir verir. Büyük olmaları yaşlı olduklarını gösterir. PDW yüksekliği trombosit büyüklüklerinin farklılık gösterdiğine işarettir. Bu yükseklik bazı bozuklukların kemik iliğini ve trombositleri olumsuz etkilediğini anlatır. PDW sonucunun yüksek çıkmasına kullanılan doğum kontrol hapları, bazı bulaşıcı hastalıklar, iltihaplı hastalıklar, anemi ve kanser gibi rahatsızlıklar neden olur.

PDW Düşüklüğü Nedir?

PDW Düşüklüğü Nedir?

PDW kan testi yaptıran bir hastanın değerleri düşük çıkmışsa bunun anlamı trombositlerin büyüklüklerinin birbirine benzerlik göstermesidir. Trombosit üretimi ve kemik iliği üretimi gibi problemleri işaret eder. PDW düşüklüğü viral enfeksiyonlar, kızamık, hepatit gibi hastalıklarda görülür. Kanser hastalığı ve kullanılan bazı ilaçlar da PDW düşüklüğüne sebep olabilir.

Sitemizdeki Sağlık kategorimizde pek çok hastalıkla ilgili detaylı bilgiler yer alır. Yazılarımızı düzenli olarak takip ederek faydalanabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ