Canım Anne

Penye İp ile Puf Yapımı Tığ İle

Penye İp ile Puf Yapımı Tığ İle

Penye İp ile Puf Yapımı Tığ İle

Merhaba sevgili örgü severler, Sizlere her konuda faydalı olmak için yeni çıkan ürünleri sizler için bulup deniyoruz. Daha öncede anlatımı  yaptığımız Spagettiyarn iplerinin tığ işi puf kitinin içeriğini ve yapım aşamalarını anlatacağız. Malzemelerin hepsi kutunun içinde mevcut size örmesi kalıyor 😊 Videomuzun tamamını izleyen arkadaşların kolayca örebileceği bu güzel örgü puf ile evinizin şıklığına şıklık katabilirsiniz

Kutu içerisinde çıkan malzemeler

  • 4 adet Spagettiyarn penye iplik
  • 10 numara tığ
  • Astar kumaşı
  • Astar bağcığı
  • Örgü ve astar dikim klavuzu

Kullanılan Teknikler:

  • 2 li trabzan örgü

Peye İpten Tığ İşi Puf Yapılış Videolu Anlatım

 

Yapılışı
Gelinen yükseklikten memnun kalınırsa arttırmayı burada bitirebilirsiniz. Daha yüksek bir puf arzuluyorsanız bu sıralamada olduğu gibi arttırma yapılarak devam edilir. (yani 8 tek 1 çift, 9 tek 1 çift…)
** İstenilen yüksekliğe gelindiğinde artık hiç arttırma yapılmayacak. Her trabzan üstüne tek trabzan yaparak pufun gövde kısmı yükseltilmiş olacak.
** İstenilen yüksekliğe ulaştığımız için artık eksiltmelere başlanacak ki pufumuz daralsın ve üst taban oluşturmaya başlasın.
Daha sonra 7 sıradan bir eksiltme yapılır yani 7 tek sonra 2 trabzanı bir toplama yapılacak. (Alt taban yüksekliğiniz daha fazla ise ona göre eksiltmelerinizi yapabilirsiniz)
Diğer sıralarda aynı şekilde,
6 tek sonra 2 trabzanı bir toplama,
5 tek 2 trabzanı bir toplama,
Pufumuz artık iyice daralmaya başladı. Burada içine astarımızı koyup astar örgünün içindeyken 2,5 kg kırpık sünger yada boncuk elyafı iyice sıkıştırarak dolduralım. Astarın üst kısmını ipiyle büzüştürüp bağlayınız. Sonra kalan yerden örgüye devam ediniz. Sünger kırpıklarını https://www.spagettiyarn.com/aksesuarlar/sunger-kirpigi-2-5-kg adresinden temin edebilirsiniz.
Yani
4 tek sonra 2 trabzanı bir toplama,
3 tek sonra 2 trabzanı bir toplama,
2 tek sonra 2 trabzanı bir toplama,
Son kapatma sırasında her iki trabzanı bir alarak tığda 12 trabzan kalacak.
Trabzanların hep üst kısımlarından iğne ile toplanıp dikilecek.

Puf Astarı Yapımı
Astar oluşturmak için astar kumaşını enine ortadan ikiye katlıyoruz. Puf örgümüzü de aynı şekilde ikiye katlayıp astar kumaşının ortasına yerleştiriyoruz. Örgünün her kenarından 20 cm fazlalık kalacak şekilde kumaşımızı ölçüyoruz ve dikme payı içinde bir 5 cm daha fazlalık bırakarak (yani toplamda 25 cm) kesiyoruz. Sonrasında astarımızın dikimine başlıyoruz. Alt ve üst kenarlarını 5 cm içe doğru katlayıp ister elimizde ister bir dikiş makinesi yardımıyla dikiyoruz. Arada kalan boşluktan kutu içinde bulunan ipliği geçiriyoruz ve çekerek bağlıyoruz. Üst tarafta da aynı işlemi yaparak ipi geçiriyoruz. Astarı örmüş olduğumuz pufun içine yerleştiriyoruz, içerisini sünger kırpığı veya boncuk elyaf ile doldurduktan sonra ipini çekerek sıkıca bağlıyoruz. Astarımız hazır.. Hepinize kolay gelsin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. pınar dedi ki:

    bunun ölçüsü kaça kaç oluyor

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:

Sitemizde yüzlerce örgü modelleri ve yüzlerce bebek örgülerinin, çeyizlik lif modelleri nin videolu anlatımlarını bulabilirsiniz. Sitemizde şu içerikler bulunmaktadır.

Örgü Modelleri Lif Modelleri Havlu Kenarı Modelleri İğne Oyası Modelleri Dantel Modelleri Amigurumi Modelleri Kanaviçe Modelleri Kendin Yap Kendin Yap Fikirleri Kolay lif modelleri

Bebek Yelek Modelleri Yelek Modelleri Bebek Elbise Modelleri Bebek Patik Modelleri Bebek Şapka ve Bere Modelleri

En çok sevilen örgüler Çeyizlik örgü modelleri Amigurumi tarifleri Dıy fikirleri Geri dönüşüm fikirleri Kolay yemek tarifleri Okul öncesi çalışmaları okul öncesi