Peynir Altı Suyu Nasıl Yapılır?

Peynir Altı Suyu Nasıl Yapılır?

Peynir her sabah kahvaltılarında bulunması gereken bir gıda türüdür. Besleyici özelliği ile vücudun kalsiyum ihtiyacını karşılamaya destek olmaktadır. Özellikle evinde küçük bir birey bulunan anneler hazır ürünleri tercih etmediği için evde peynirlerini kendileri yapmaktan zevk almaktadır.

Paketteki peynirler genelde tuzlu ya da kalorisi yüksek olduğu için bebeklere zarar vermektedir. Peynir yapan kişiler genellikle peynir altı suyu nasıl yapılır? Sorusunun cevabını hiç düşünmeden vermektedir. Peynir altı suyu en vitaminli kısımlardan bir tanesidir. Bazı kişiler peynir altı suyunu boşuna dökmektedir. Kullanım şekli bilinmediğinden bu sular genellikle lavaboya dökülmektedir.

Peynir Ve Peynir Altı Suyunun Elde Ediliş Aşamaları

Peynir altı suyu nasıl yapılır? Öncelikle ne kadar çok peynir elde etmek istiyorsanız ona göre süt miktarı arttırılmalıdır. Bu şekilde istediğiniz kadar peynir elde etmiş olursunuz. Sütleri bir tencereye boşalttıktan sonra kaynamaya bırakın. Kaynamaya başladığı an itibari ile içine bir miktar sirke ya da tuz atın. Kaynayan sütünüz yavaş yavaş kesilmeye başlayacaktır. İyice kesilmesi sağlanana kadar kaynatın. Süt kesildikten sonra suyunu bir kaba süzün. Bir bez torbanın içine peynirleri doldurup suyundan arınması için 24 saat beklenerek peynir elde edilir. Peynirden ayrılan su ise peynir altı su olarak adlandırılmaktadır.

Peynir Altı Suyu Nasıl Yapılır?

Peynirler artık hazır olduğuna göre peynir altı suyu nasıl yapılır? Cevabı da alındığına göre artık nasıl saklanması gerekli sorusuna gelinmelidir. Peynir altı suyunu yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Çok besleyici olduğu için hem yemeklere lezzet katar hem de daha sağlıklı bir yemek yemiş olursunuz. Peynir altı suyu hemen kullanılmayacak ise buzluğa kâğıt bardaklar ile ya da buzdolabı poşetine tek kullanımlık şekilde doldurarak peynir altı suyu aylarca dayanmaktadır. İstediğiniz zaman çıkarıp yemeklerinizde yani çorbalarınızda kullanabilirsiniz.

 

Sitemizde peynirli yiyeceklerle ilgili tarifleri de denemelisiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ